Де знаходять відраду закарпатські військові, перебуваючи на передовій
З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну чимало закарпатців взяли до рук зброю і пішли на фронт. Хлопці боронять країну в різних військах та підрозділах, змінюючись від побаченого та пережитого і водночас залишаючись в глибині душі закарпатцями.
За півроку ми розповіли 5 таких історій, поговоривши з хлопцями через Zoom. В редакції ми змогли зустрітися тільки з Владиславом Товтином, коли він перебував у короткій відпустці вдома. Говорили про будні закарпатських військових на фронті: про життя хлопців, їхні мрії, жарти та плани після Перемоги. В кінці розмови кожному ставили невеличкі бліц-питання, щоразу — різні.
Ви спитаєте, до чого ж тут котики? Ну по-перше, саме котиками називають українці хлопців, які виборюють нашу незалежність, бо хто ж вони ще, як не котики? Ну а по-друге, людяність наших хлопців, у тому числі і в ставленні до тварин, підкорила не одне серце…
Йому 27. Він був у Парижі. Об’їздив ще з пів Європи та майже всю Україну з гітарою в руках.
До повномасштабного вторгнення очолював Закарпатський осередок БУР, а потім став асистентом керівника БУР. Координатор волонтерів на концертах та фестивалях. Друг, добряк, музикант та душа будь-якої компанії.
Зараз волонтер Павло Прижегодський з Мукачева — військовий на “передку”. Аеророзвідник. Служить у 68 єгерській бригаді.
Наша перша розмова — саме з Павлом, про те, чому пішов до війська, про музику та БУР, про будні війи та про те, чи допомагає волонтерство на фронті.
Що думає про війну 22-річний хлопець, який тільки вийшов з-за студентської лави? Чому вирішив провести молоді роки в окопах та під ворожими обстрілами?
24 лютого Дмитро Магаляс був у Словаччині. Й того ж дня повернувся захищати Україну. Зараз — наймолодший серед побратимів, кулеметник, який воює на південному напрямку.
Він народився на Буковині, навчався в Ужгороді, згодом поїхав працювати за кордон. Нам розповів про будні війни, мрії та чому після Перемоги хоче виїхати з країни.
Загинув, під час виконання бойового завдання…
Микола народився в Ужгороді, у Горянах, вчився на історика в УжНУ, а згодом — й в УКУ, у Львові. Має релігійну освіту, навчався у Теологічному інституті в Брюховичах.
Друзі згадують, що на перервах між парами він читав Арістотеля, а спілкуючись з ним, важко уявити собі когось більш підхожого під визначення української молодої наукової еліти.
Зараз йому 26, і він мінометник в одному з підрозділів ЗСУ.
Як закоренілий гуманітарій опанував тонкощі стрільби на складних мінометних установках, що дослідник націоналізму думає про тотальний страх росіян перед Бандерою та які уроки історії отримує на фронті — розпитав Varosh. Ну і про котиків не забули спитати, звісно…
Історик. Екскурсовод. Краєзнавець. Людина, яка займається культурним і гастрономічним туризмом у Карпатському регіоні, провела тисячі екскурсій по Закарпаттю та була у витоках майже всіх знакових туристичних подій краю.
Це все про Владислава Товтина, який зараз несе службу на сході нашої країни у складі 68-го окремого батальйону 101-ї бригади ТрО.
Проте навіть на службі, у вільний час, він не зраджує професії краєзнавця і досліджує Слобожанщину.
Він — відомий хірург зі стажем 33 роки та легенда українського року, засновник та фронтмен гурту “Калєкція”.
Він говорив у Харкові українською й разом із Сергієм Жаданом формував українськомовну тусовку тоді, коли це ще не було мейнстримом. А на війні Геннадій М’ясоєдов — лікар медпункту 130-го батальйону, який щодня рятує десятки життів. Проте з гітарою не розлучається навіть у пеклі війни.
З Закарпаттям та селом Довге Геннадія з родиною пов’язує довга історія дружби, пригод та сімейних спогадів. Тому край цілком справедливо можна вважати другим домом для них.
Галина Гичка, Varosh
Про героїв наших днів читайте в соцмережах Varosh! Підписуйтеся на наш Facebook, Instagram та Тelegram.