“Внутрішньо переміщена особа”, “переселенець”, “тимчасовий переселенець” — це наче і не назавжди, але і не скажеш точно, на скільки… Людей з таким досвідом в Україні, а часто й подвійним, за останні 8 років з’явилося чимало. Вони залишли все – роботу, місто, вулицю, крамничку за рогом, школу і улюблені гуртки своїх дітей…залишили друзів, іноді рідних, тих, хто не зміг чи не захотів поїхати. Залишили дім. Залишили, щоб врятувати життя.
Ці тексти були написані в рамках проєкту “Однакові різні”, який Varosh реалізував спільно зі “Східним Варіантом” та громадською організацією “Вокс Україна”. В ньому ми досліджуємо досвід вимушеного переміщення, інтеграцію в нових середовищах, виклики, з якими ми всі зіштовхуємось та як їх долаємо разом.
Перша тема присвячена філософському питанню самоідентифікації. Журналістка Катерина Переверзева з 2014 року переїздила вже кілька разів: спочатку з Донецька до Харкова, потім, з початком повномасштабного вторгнення ‒ до Чернівців, відтак знову повернулася в Харків, а потім переїхала до Києва.
‒ В мене питання “хто я” з варіантами відповіді “переселенка/біженка/ВПО” стояло ще з 2014 року, коли я переїхала з Донецька. Було дуже багато звинувачень в тому, що ми якось не так захистили місто, або в тому, що ми самі це кликали і самі в цьому винні. Тож я на якийсь час взяла собі таку тактику: якнайменше казати, звідки я…
У цій статті — розмова з двома жінками, які приїхали на Закарпаття навесні 2022 року через війну. Це дві різні історії, різні ситуації і різні бачення, в яких, однак, є багато спільного. Щонайменше – причина, через яку вони опинилися тут.
Катерина Бутенко з двома дітьми — 10 і 12 років — до 24 лютого вони жили в Лисичанську, потім виїхали у Слов’янськ. Та після 3 тижнів під обстрілами вирішили їхати в Ужгород.
— Житло на Закарпатті ми не потягнемо, — каже жінка. — Розглядаємо такий варіант, коли більш-менш все стихне, винаймати квартиру в Харкові. Там знайомі, легше домовитись.
Ксенія Грішакова приїхала до Ужгорода з Маріуполя у березні цього року. До того, як виїхати, вони провели у рідному місті кілька тижнів під обстрілами. Перед тим, як потрапити на Закарпаття, Ксенія з родиною (двома дітьми 7 та 12 років, чоловіком та мамою) ночувала в Токмаку, потім – в синагозі в Дніпрі, після того – ще кілька днів прожила у Вінниці. А вже потім – Ужгород, де вони живуть вже 8 місяців.
Марина Сташина-Неймет ー експертка з питань доступності громадського холдингу “Група впливу”, а також членкиня Ради Закарпатського обласного товариства осіб з інвалідністю. Говоримо з нею про очевидні і не дуже проблеми, потреби та запити, а також те, що ми спільно можемо зробити для того, аби стати зручним містом для прихистку ВПО з інвалідністю.
— Мало такої допомоги, що чітко враховує потреби ВПО з інвалідністю. Скажімо, банальні макарони і гречку дають практично всім. Але те, що може бути справді потрібно ー біла тростина, яка залишилася в окупованій місцевості, бо коли ти тікаєш, ти в першу чергу береш документи.
На кухні медико-соціального реабілітаційного центру “Дорога життя” зібралися жінки: перемовляються, нарізають овочі, щось шкварчить на сковороді, шумить вода з крану — в мікрорайоні щойно дали світло, і жінки-переселенки, які мешкають тут з дітьми з інвалідністю, потягнулися готувати вечерю.
Ми поспілкувалися з кількома з них — мами, бабусі, вони приїхали в Ужгород з різних міст, у різний час та в різному складі. Але діти з інвалідністю поєднали їх під одним дахом.
Разом зі своєю партнеркою Марія виїхали з Києва на початку березня і пів року провели в селі Нижнє Селище на Хустщині. Однак через майже 6 місяців, як і багато інших киян, жінки повернулися додому.
Наша розмова з жінкою — про досвід вимушеного переселення, про те, як їх приймала громада на Закарпатті, про ставлення місцевих до них з партнеркою як до лесбійок та те, як вони наважилися повернутися додому і досі залишаються там.
Фото надані учасниками розмов.
Головна світлина ілюстративна.