Дві сміттєспалювальні ями, наповнені пластиком, битим склом та іншими відходами людської життєдіяльності, виявили туристи поблизу високогірного озера Несамовите у Карпатах.
Щоби бодай якось повпливати на ситуацію та упередити подальше засмічення цієї території – зорганізувалися й улаштували прибирання, а заразом встановили попереджувальні таблички про неприпустимість купання у високогірних озерах та розкидання у горах сміття, розповів Varosh один із учасників екопоходу, волонтер, блогер і засовник проєкту “Моя українська мрія” Марк Мельниченко.
Понад 18 тонн сміття вивезли ековолонтери впродовж року з берегів Вільшанського водосховища
За словами Марка, про 2 сміттєспалювальні ями розповів його товариш, засновник ініціативи Travel Wolves, гірський провідник Денис Беліцький, який виявив їх під час супроводу туристичної групи на маршруті. Марк згадує, що ці ями також бачив, коли був поблизу Несамовитого у вересні, а ще мав неприємність спостерігати, як люди купалися у високогірному озері, що наносить йому велику шкоду.
«Ми зібралися невеликою групою у 9 людей і вирішили хоч якось впорядкувати там територію. Думали, що будемо сміття сортувати: взяли білі пакети для скла та металу й чорні – для пластику. Але в підсумку чорні мішки не знадобилися: ми складали білі один в один і все сміття довелося складати разом, адже було дуже багато битого скла, бляшанок, пластик розплавлений, не перегорівший. Це все виглядало дуже страшно», – розповів Марк Мельниченко.
Але найбільша проблема, за його словами – це те, що наявність таких ям, у яких спалюють сміття, провокує туристів, що йдуть повз них, щоразу залишати там сміття. Відповідно до теорії розбитих вікон: люди бачать, що хтось уже «звільнився» від зайвого «сміттєвого тягаря», скинувши відходи у яму, й «докидують» туди свої власні. У підсумку, сміттєва яма постійно заповнюється, а потім накопичене сміття спалюють.
Під час прибирання волонтери зібрали 30 мішків сміття: 20 забрали з собою, ще 10 довелося лишити наверху, адже знести їх донизу фізично не стало рук.
«Ми не розрахували свої сили, і зібрали більше сміття, ніж були здатні забрати з собою. Але висипати його вже, ясна річ, не стали», – розповів Марк Мельниченко.
“Місяць експериментального сортування”. Як у трьох громадах Закарпаття вчились сортувати відходи
Ті, хто не змогли долучитися до походу фізично, з власної ініціативи перераховували кошти на його організаційне забезпечення. Залишок – 25 тисяч гривень – організатори переказали на рахунок благодійного фонду «Голоси дітей», що допомагає дітям, які постраждали від російської агресії.
Разом із тим, охочі й собі стати проактивною частиною команди, що звільняє Несамовите від сміття, зможуть спробувати це зробити вже наступної весни. Адже розчистку сміттєспалювальних ям, каже Марк Мельниченко, лише розпочали. Тож зараз планують масштабний похід великою групою людей, аби остаточно вичистити ями від сміття і засипати їх камінням. З тим, щоби на майбутнє на цьому місці теорія розбитих вікон втратила свою силу.
Varosh,
Фото з Фейсбук-сторінки Марка Мельниченка
Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook, Instagram та Тelegram.