Новини

Таємничий підвал, що розкопали в центрі Ужгорода: що відомо наразі та в чому його цінність

1 Липня 2019 9 182

За дивним збігом обставин у день архітектора, який Україна відзначає 1 липня, в самісінькому центрі Ужгорода на будівельному майданчику, до робіт на якому були питання в місцевих архітекторів та істориків, випадково розкопали старовинний підвал.

Processed With Vsco With C8 Preset

Поки всі зацікавлені сторони дещо спантеличені. Роботи на об’єкті тривають. На момент написання цього матеріалу головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський на місце подій не прибув (Оновлено: головний архітектор Ужгорода та мер міста згодом прибули на місце подій, і ось який коментар ми отримали від міської влади). Але місцеві історики, активісти та наш журналіст Віталій Глагола вже оглянув знайдений підвал.

Наша редакція намагається оперативно зібрати усю інформацію про об’єкт, який точно має архітектурну цінність, аби принаймні спробувати донести важливість збереження підвалу до забудовника та міської влади.

Отже, що відомо наразі.

Де розташований таємничий підвал?

Підвал знайшли навпроти входу в парк відомий ужгородцям під назвою «Чапля» на території колишньої парковки Укрпошти, що навпроти парку-альпінарії, де «сидять» скульптури Йосифа Бокшая та Адальберта Ерделі.

65456833 612702439221765 9124931867466792960 N

Вхід у тунель виявили на території будівництва, але власне підвал розташований під пішохідним тротуаром на вулиці Довженка.

Processed With Vsco With C8 Preset Processed With Vsco With C8 Preset

Що це за підвал?

Колись поруч із виявленими підземними ходами знаходилась броварня під назвою Пивний дім (нім. HerrschaftlichesBrauhaus), – стверджує Олег Олашин, співзасновник проекту UzhhorodModernism, що спеціалізується на дослідженні архітектури Ужгорода та Закарпаття.  В інвентарних записах казенної домінії Унґвар за 1728 та 1763 роки є детальні описи ужгородської броварні. Відомо, що у 1728 році Пивний дім вже існував. Будівля складалсь із кількох приміщень, у дворі був колодязь. Броварнею володіла казенна домінія, яка здавала її в оренду поміщикам. В документах латиною вона фігурувала як Braxatorium, себто броварня. Назва цього будинку визначила і назву вулиці на століття вперед. Протягом XIXстоліття теперішня вулиця Довженка, на якій розміщувалась будівля, також носила назву Пивний дім (угор. Sörházutca).

Varosh 3 Piv23 Piv

Вже станом 1763 рік в описах майна домінії міститься інформація про те, що стара броварня згоріла дотла під час великої пожежі, і поміщику довелось відбудувати заново Пивний дім. Нова споруда була двоповерховою та мала П-подібну форму. Дах було вкрито ґонтом. У східному крилі будівлі були дерев’яні сходи, що вели на другий поверх. Під містились кам’яні підвали.

Varosh 2 Pivzem1

У 1785 будівля колишнього Пивного дому зазнала реконструкції — згідно з проектом інженера Йожефа Сіммета (угор. Joseph Simmeth) крила було з’єднано ще одною добудовою. Відтак будинок постав із замкнутим контуром і внутрішнім двориком-атріумом. Невідомо, до якого часу функціонував Пивний дім. Можливо він поступово втратив своє значення з побудовою поруч у 1781 році великого винного льоху та шпихліру, нині знаного як Совине Гніздо.

Вже у другій половині XIXстоліття типова господарська споруда броварні перетворилась на шляхетний будинок з чільним фасадом, оздобленим у стилі історизму. З того часу він відомий як готель Pannonia. Пізніше тут функціонувало керамічне училище та деревообробна школа. Споруду розібрано у 1940-х роках.

У чому додаткова цінність підвалів?

– На мою думку, сьогоднішня знахідка є справжнім подарунком для Ужгорода. Припускаю, що ці підземелля колись відносились до комплексу споруд Пивного дому — об’єкту, що існував задовго до побудови поруч Совиного Гнізда. Відтак ці підвали можуть виявитись одними з найстаріших в Ужгороді. Чи варто піддавати сумніву цінність цього об’єкту культурної спадщини для міста, що позиціонує себе як столиця виноробного регіону, де проходять численні винні та гастрономічні фестивалі? Ці підземелля могли б стати новим об’єктом на туристичній мапі Ужгорода, але передусім вони потребують ґрунтовних наукових досліджень, – пояснив Олег Олашин.

Varosh 1 Pivzem1

Нова інформація

Згодом у міській раді Ужгорода нам вдалося отримати офіційну позицію влади щодо ситуації, з якої стало відомо, що будівельні роботи на місці знахідки мають бути зупинені щонайменше допоки територію та підвал не оглянуть археологи.

Віталій Глагола, для Varosh
Фото: Фото: В.Глагола, В.Товтин, О.Олашин

0 #