Принаймні, так обіцяють творці всіх ужгородських маленьких пам’ятників Михайло Колодко та Федір Шандор. Перша їхня робота буде пов’язана з такою родзинкою Мукачева, яка є унікальною на фоні не тільки України, але й усієї Європи.
"Наше так зване "рейдерське захоплення" Мукачева скульптурками почнеться з найпотужнішої історичної родзинки міста – тутешньої кельтської стоянки, яка для Європи цікава тим, що є найсхіднішою, а для України – єдиною, найбільшою і цим унікальною, – розповідає Федір Шандор. – Скульптурка Кельту розташується на перилах мукачівської набережної, на її фоні виднітиметься гора Ловачка, де, власне, колись і була ця стоянка".
Образ майбутнього пам’ятника дещо схожий на найбільш відомих кельтів Астерікса і Обелікса. Їх мукачівський "товариш" у руках триматиме кельтський меч, оригінальний прообраз якого нині зберігається в музеї Мукачівського замку.
Між іншим, закарпатці досі користуються винаходами кельтів, запевняє експерт з туризму Федір Шандор. До прикладу, всім відоме купання в чанах – це кельтська баня, і є саме їхнім винаходом.
Кельт, який осяде в Мукачеві, буде ковалем, бо ремесло ковальства без змін прийшло від цих переселенців до нас.
Кельтською традицією є і смаження кабана на вертелі. А в закарпатських лісах росте далеко не наше за походженням дерево мушмула – його ще називають чішкун. Його мало хто впізнає, але з його плодів місцеві роблять леквар. До слова, "локвар" кельтською означає повидло.
Щоправда, кельтська тема не завершиться тільки на цій скульптурці, а буде втілена в трьох ідеях: кельтський двір в Мукачеві, пригоди кельтів у Воєводино та "кельтський пиріг" із кельтських сортів яблук, які ростуть на Закарпатті від Валентина Штефаньо.
До речі, поки Кельта готують до встановлеття, пиріг вже можна спробувати у цукрарні кондитера.
Читайте також:
Юлія Барабан, Varosh
Фото: Олександра Шульга