Новини

Через садівництво дітей в Ужгороді навчають основам бізнесу

12 Квітня 2024 249

Учні ліцею ім.Августина Волошина вже місяць вирощують мікрозелень та продають у ресторани міста, навчаючись таким чином основам садівництва та бізнесу. Роблять це в рамках всеукраїнського освітньо-соціального проєкту “Розумний горОд. Мікрозелень”, який впроваджує агрокомпанія “Continental Farmers Group” уже 5 років.

Як розповів Varosh координатор проєкту Роман Комінярський, спочатку проєкт зосереджувався на вирощуванні в селах лікарських трав із залученням до основ садівництва школярів. Суть проєкту полягає саме в залученні школярів. З початком війни лікарські трави відійшли на дальній план і в компанії вирішили не переривати проєкт і зосередилися на вирощуванні овочів з подальшим переробленням їх на сухі суміші для борщу. Їх відсилають воїнам на фронт.

— Міська версія проєкту — вирощування дітьми мікрозелені, — пояснив Роман. — В місті не дуже часто є грядки, тому ми вирощуємо мікрозелень за способом гідропоніки: діти висівають насіння в спеціальні субстрати, виставляють на стелаж, де працює автоматизований полив. Вирощують горох, сонях, гірчицю, редиску, амарант. Ми сприймаємо цей проєкт як бізнес-конструктор: діти беруть у ньому участь, щоб навчитися азів бізнесу.

Вирощену мікрозелень діти продають у ресторани, і частину отриманих коштів спрямовують на благодійність, на допомогу ЗСУ. Загалом у проєкті “Розумний город. Мікрозелень” бере участь 10 шкіл по всій Україні, від Ужгорода до Кривого Рогу. Також на Закарпатті проєкт реалізовують у селі Тур’ї Ремети, де діти місцевої школи на відкритому ґрунті вирощують овочі, які після збору врожаю працівники агрокомпанії “Континенталь” передають партнерам проєкту, які переробляють їх на сухі суміші для борщу.

“Гуцульський борщ для ЗСУ” готують на Рахівщині

— Ми навчаємо дітей вирощувати овочі чи мікрозелень, тобто навчаємо аграрній справі. Частину отриманих коштів вони передають на благодійність, частина повертається назад у собівартість, тому що як мінімум потрібно насіння купити і частину коштів, як заохочення, залишають собі. Специфіка в тому, що діти мають зустрітися з кожним етапом виробництва і реалізації, — пояснив Роман Комінярський.

Не 10%, а 30%

Ліцей в Ужгороді зараз перебуває на етапі місячної адаптації. Компанія “Континенталь” працює здебільшого зі школярами середніх класів, щоб у них уже була вироблена відповідальність за свої слова і дії і в ліцеї до проєкту наразі долучилися п’ятеро 8-класників.

— У нас дуже гарно пішов цей проєкт, ми навіть здивували результатами пана Романа, тому що в деяких моментах ми діяли не за їхніми рекомендаціями, а за нашим досвідом, — пояснив Varosh директор ліцею Сергій Роман. — Ми плануємо так, що ці п’ятеро учнів, навчившись, згодом будуть вчити інших, уже більшу групу. І діти дуже сильно загорілися цим, тому що хочуть заробити чимбільше грошей для ЗСУ. Хочуть передавати на потреби воїнів не 10%, а 30.

Сергій Роман розповів, що в плані реалізації проблем теж не виникає: найбільшими споживачами мікрозелені є батьки, їдальня ліцею, а також ті батьки, які працюють у закладах громадського харчування. Крім того, вже з цього тижня діти разом із директором ходили по деяких закладах громадського харчування міста і пропонували свою продукцію.

Microgreen1

Приміщення для проєкту ліцей наразі відвів невелике, мають одну полицю, але, зі слів директора, вже придбали другу полицю за зароблені дітьми кошти. “Так у нас не буде затримки у вирощенні мікрозелені”, — пояснив Сергій Роман.

Зоряна Попович, Varosh,

Фото надані Романом Комінярським

Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook та Instagram.

0 #
# "Розумний город. Мікрозелень" в Ужгороді # агробізнес # агрокомпанія "Континентал" в Ужгороді # садівництво # школярі