Новини

Сливовий леквар внесли до переліку нематеріальної культурної спадщини України (Доповнено)

26 Липня 2022 433

Міністерство культури та інформаційної політики України включило до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України 3 нових елементи: традицію соломоплетіння у Турійській громаді Волинської області; практику та культурний контекст приготування «чіберек» та «янтик» – традиційних страв кримських татар та сливовий леквар – традицію приготування та культуру споживання на Закарпатті.

Унікальна традиція приготування леквару на Закарпатті є елементом угорської культури і не має аналогів на Україні. Леквар – це традиційне закарпатське густе сливове повидло без цукру, яке варять у мідних казанах чи тазиках на відкритому вогні понад двадцять годин. У процесі постійного помішування леквару бере участь вся родина.

Внесли леквар до переліку завдяки зусиллям команди проєкту “Віртуальний музей “Вітрина Закарпаття”, партнерам та громадам Закарпаття. Представниця команди проєкту Міла Козловська розповіла, що номінувався не сам продукт — сливовий леквар, а саме традиція його приготування.

— В наш час дуже важливо те, що зникають носії традиції, — розповіла вона в ефірі Суспільного радіо Тиса FM. — Війна дуже загострила значення цінності і значимості певних речей. І значимість людини, традицій тепер виросли, тому ми дуже вдячні експертній раді, яка цього року зібралась і почала розглядати номіновані продукти.

За словами керівника проєкту «Туристичний інформаційний центр Закарпаття» Олександра Коваля, із Закарпаття до списку нематеріальної спадщини України внесені традиція гуцульської писанки, карпатське ліжникарство, ізянське лозоплетіння, гуцульська бриндза і відтепер ще й леквар.

— Загалом, на рівні області до нематеріальної спадщини за проєктом «Онлайн ХАБ для нематеріальної культурної спадщини Закарпаття» входять човниково-перебірне ткацтво, колочавська ріплянка, лисичівське ковальство, гуцульське вовноткацтво, Петрівська субітка, народне музикування — загалом 21  традиція, — сказав Олександр. — Всі вони підкреслюють гордість та цінність краю і теоретично потребують захисту через загрозу зникнення.

Varosh

Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — FacebookInstagram та Тelegram.

0 #