Новини

Керівник адміністрації Орбана про зустріч з Зеленським: “Ми готові”

3 Червня 2021 1 243

Сьогодні, 4 червня, в Угорщині День національної єдності

Це не свято, а день пам’яті про те, що за наслідками Тріанонського мирного договору третина угорської нації опинилася за межами сучасних меж угорської держави. Цей договір було укладено за підсумками Першої Світової війни саме 4 червня 1920 році.

Хоч травма Тріанону  це те, що об’єднує угорську націю та її вкрай розділені політичні еліти, але День національної єдності офіційно відзначають лише з 2010 року, відколи Віктор Орбан і його партія Фідес повернулися до влади в Угорщині.

Напередодні цього дня, і це звісно ж не випадково, в Україну завітав міністр-керівник адміністрації прем’єр-міністра Угорщини Гергей Гуйяш, щоб офіційно відкрити в Мукачеві Угорський дім імені Міхая Мункачі.

Mgaza Mu

Фото Яноша Немеша

На цей об’єкт угорський уряд витратив 1,7 мільярда форинтів, що еквівалентно майже 5 мільйонам євро.

Угорська сторона вкрай уважно підійшла до організації заходу, зробивши відразу кілька жестів у бік України: угорський уповноважений зі співпраці з Україною Іштван Грежа, якому заборонено в’їзд в Україну, цитував у своєму відеопривітанні українського класика Тараса Шевченка, а Гергей Гуйяш зі сцени наголошував на тому, що Угорщина та Україна 30 років тому звільнилися від радянського гніту.

Зрештою, саме гімн України, а не Угорщини, який лунав другим, відкривав урочисту частину заходу.

Grezsa Img 6921

Іншими словами, навіть найбільшим скептикам було б важко знайти на події бодай якусь “зачіпку”.

Важливо також відзначити, що Гергей Гуйяш не просто є правою рукою Віктора Орбана, а й представляє в його оточенні так звану молоду команду, а тобто більш помірковане крило в так званому національному питанні. До цього ж крила належить і міністр МЗС  Угорщини Пийтер Сійярто, хоча це не завжди помітно з його публічних заяв.

Нам вдалося поставити пану Гергею кілька доволі простих запитань, на які той дав вкрай неочікувано проукраїнські відповіді. Чи то сигнали Києву.

Mgaz Guk Ger Hazs1

Фото Яноша Немеша

– Поясніть коротко, чому Україна не повинна остерігатися травми Тріанону, яку угорська нація переживає вже понад 100 років?

– На мою думку, Тріанон  це питання про минуле, і він є важливою подією в угорській та європейській історії. 

Водночас, Угорщина хоче підтримувати угорські громади в сусідніх країнах навколо, і це право підтверджено Венеційською комісією (йдеться про висновки комісії щодо змін до Конституції Угорщини, які вступили в дію з 1 січня 2012 року та згідно з якими угорська держава “несе відповідальність за долю угорців, які проживають за її межами” – ред.).

Наш інтерес  сильні угорські громади з угорською культурою. Разом з тим, ми підтримуємо те, що угорці є також громадянами України і мають працювати на її користь. 

– Нещодавно в угорському виданні Модьор Немзет вийшла публікація, в якій йшлося про те, що зустріч Володимира Зеленського і Віктора Орбана наразі не на порядку денному двосторонніх відносин. Видання посилалося на дипломатичне джерело, але ви, як керівник адміністрації прем’єр-міністра Угорщини, маєте точно знати, чи ця зустріч на порядку денному, чи ні.

– Україна  це дуже важливий сусід Угорщини. Тому ми готові зустрітися. Рішення за Україною.

– Які додаткові умови для цієї зустрічі лідерів?

– Немає додаткових умов для цієї зустрічі. Прем’єр-міністр Угорщини готовий зустрітися з Володимиром Зеленським.

Mhaza Gul Pop

Фото Яноша Немеша

– Що Угорщина чекає від України сьогодні та в найближчому майбутньому, та що готова Угорщина запропонувати Україні за ці очікування та добросусідські відносини?

– Я думаю, що це може бути плідно для обох держав, тому що ми готові підтримувати інтеграцію України до НАТО і Європейського Союзу, бо це, на мою думку, також є в наших інтересах.

Але в той же час нам хотілося б, і це на нашу думку обов’язок України, щоб ключові права угорської громади були забезпечені, особливо право на освіту рідною мовою. І в цьому конкретному питанні ми б хотіли знайти компроміс з українською державою.

Якщо ви є представником нацменшини в Угорщині, зокрема української нацменшини, то ви будете добрим громадянином Угорщини, якщо збережете свою ідентичність.

Якщо Україна буде мати таке ж саме бачення щодо угорської меншини тут, то це буде взаємопродуктивно для відносин двох країн.

Mgaza Ger Gu1

Фото Яноша Немеша

– Чи може двомовна освіта стати тим компромісом?

– Я впевнений, що так. Це навіть не питання.

Я вважаю, що це нормальна ціль України, аби кожен її громадянин міг спілкуватися українською мовою. Але в той же час, вважаю, якщо хтось належить до націонаьної меншини, то повинен мати право навчатися рідною мовою.

 У своєму виступі сьогодні ви сказали про спільні прагнення України та Угорщини вирватися з радянського ярма, і що 30 років тому це нарешті сталося. Україна сьогодні протистоїть Росії, яка намагається відновити Радянську імперію. Це справжня війна. Чи готова Угорщина підтримувати Україну в цій боротьбі?

– Прем’єр-міністр Угорщини був одним з перших в Європі, хто засудив російську агресію проти України.

Відтак, територіальна цілісність України має бути гарантована, і останні роки позиція Угорщини є чіткою  Росія повинна поважати територіальну цілісність України.

Дмитро Тужанський
Фото: Яноша Немеша і редакції Varosh

0 #
# Віктор Орбан # Володимир Зеленський # Гергей Гуйяш # Гергей Гуляш # Зеленський # Орбан