Новини

35 тисяч людей в Україні без громадянства. Чому глобальну кампанію з викоріннення цього явища підтримала Аліна Паш

3 Грудня 2019 350

Закарпатка взяла участь у відкритті фотовиставки «Фото на паспорт» за підтримки Агентства ООН у справах біженців, присвяченій найменш захищеним людям в Україні, які не мають громадянства, або знаходяться під ризиком безгромадянства.

– Такі люди часто не мають базових прав людини, зокрема, права на реєстрацію народження, освіту, отримання медичних послуг, одруження, працевлаштування, і навіть на свідоцтво про смерть, коли вони помирають. За оцінками, принаймні 10 мільйонів людей по всьому світу не мають громадянства, третина серед них – діти, – кажуть організатори виставки.

Img 6193

Особа без громадянства є особою, яка не має громадянства жодної країни, і тому не може мати доступу до основних прав людини та виконувати їх. На сьогоднішній день, в Україні проживає понад 35,600 таких людей.

Кожна людина має право на громадянство. На жаль, для багатьох людей це право залишається лише на папері. Я родом із Закарпаття і знаю, що там проблема безгромадянства стосується багатьох людей, переважно ромів. У Закарпатській області роми – це п’ята за чисельністю меншина, до якої належать близько 80,000 осіб. Близько 10% з них не мають паспортів чи свідоцтва про народження. Ці люди часто живуть в жахливих умовах, та є фактично «невидимими» для суспільства та держави, – розповідає Аліна Паш.

Більшість осіб під ризиком безгромадянства  – це члени ромських меншин, діти, народжені на непідконтрольній уряду території Донецької та Луганської областей, (49,649 станом на грудень 2018 року), бездомні особи, люди похилого віку, які досі мають радянські паспорти.

Фотографії таких людей представлені на виставці «Фото на паспорт». Відомий український фотограф Олександр Чекменьов поїхав у найвіддаленіші куточки України, щоб сфотографувати цих «невидимих людей» та їх щоденне життя.

Агентство ООН у справах біженців, відзначає середину 10-річної кампанії #IBelong (#ЯІсную), яка була розпочата в листопаді 2014 року з метою викорінення безгромадянства – проблеми, яка часто зачіпає найвразливіші й стигматизовані категорії осіб.

З червня 2017 по 31 жовтня 2019 УВКБ ООН та партнери реалізовували проекти з усунення безгромадянства: було надано правову допомогу 2,131  особам без громадянства та особам під ризиком безгромадянства у Донецькій, Закарпатській, Київській, Одеській, Харківській та Луганській областях. За 29 місяців реалізації проекту, паспорти отримали 326 осіб (включаючи 36 паспортів інших країн); 105 осіб отримали свідоцтво про народження; 350 особи отримали дублікати свідоцтва про народження через його втрату.

Img 6185

Розчаровує те, що нам вдалося досягти результату лише для 700 з 2000 людей, яким ми допомогли за останні два роки“, пояснив Пабло Матеу, Представник УВКБ ООН в Україні. Процедури довгі в часі, складні та дорогі. Юристи повинні допомагати людям збирати документи з місця їхнього народження та де вони мешкали. Їм потрібні документи з фотографіями, і вони повинні знайти свідків, щоб підтвердити свою особу. Вкрай важко для тих, чиї документи та свідки знаходяться на тимчасово непідконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей, а також для літніх, хворих та бідних людей& До завершення глобальної кампанії #IBelong залишилось лише п’ять років. Для багатьох людей це буде ще п’ять років у бідності, відсутності доступу до основних послуг та прав. Разом ми повинні зробити все можливе, щоб зупинити цю дискримінацію та покласти край безгромадянству в Україні», додав пан Матеу.

Дізнайтесь більше про проблему безгромадянства за посиланням.

Varosh

Фото: Варвара Сухенко

0 #
# ALINA PASH # безгромадянство # оон # україна