Life

Вибори, так вибори: Де голосували ужгородці 94 роки тому?

21 Липня 2019 605

На виборах чехословацького парламенту, що відбулися наприкінці 1925 р., Ужгород був поділений на 6 виборчих округів. Їх нумерували латинськими цифрами у порядку зростання. Залежно від чисельності зареєстрованих виборців, кожен округ складався з двох або трьох виборчих дільниць. Дільниці позначали літерами чеської абетки, які додавалися до номеру округу. Округи під номерами І, ІІ, ІІІ знаходилися на правобережній частині Ужгорода, а три інші – правобережжя міста.

Для розміщення самих дільниць 1925 року, як власне і зараз, використовували придатні за розміром та іншими характеристиками приміщення різних громадських будівель, передовсім – закладів освіти. Форма власності будівлі при цьому ролі не грала. Це пояснюється браком таких приміщень у тогочасному Ужгороді. Дефіцит придатних для організації виборчого процесу будівель обумовлював й те, що за тією самою адресою могли бути розташовані одразу дві, а то й навіть три, дільниці.

Так де ж саме голосували ужгородці 94 роки тому? Інформацію про це знаходимо у міській газеті «NovojeVremja» за 6 листопада 1925 року. Зіставивши її з іншими джерелами, можемо легко ідентифікувати усі будівлі, де городяни здійснювали тоді волевиявлення. Благо, всі вони збереглися до наших днів, хоча їх адреси вже змінені.

Дільниця А І-го виборчого округу знаходилася у приміщенні державного дитячого садочку (у публікації він вказаний, як державний притулок) за адресою: вулиця Другета, 2. Нині ця будівля знаходится по вулиці Підгірній, 43 і використовується, як один із корпусів Ужгородської ЗОШ №2 (розташована вона у внутрішньому подвір’ї навчального закладу). Інша дільниця даного округу знаходилася на тій самій вулиці, але у будинку №22. У той час там знаходився «інститут» (спеціалізована школа) для глухонімих. Нині це досить похмурий на вигляд будинок під номером 96-96/2 на розі вулиць Другетів та Шумної.

Golos 94 1

Ужгородський інститут для глухонімих, поч. ХХ століття (нині будинок вул. Другетів, 96-96/2)

ІІ-й виборчий округ включав у себе аж три дільниці. Так, дільниця під літерою А теж знаходилася на вулиці Другета, 2, але вже у приміщенні народної  школи. У радянський час вона зазнала певної реконструкції і тепер служить основним корпусом ЗОШ № 2. Дільниця В містилася у будівлі горожанської (неповної середньої) школи по вулиці Кальварія. Зараз це Ужгородська «словацька» ЗОШ № 4 на площі Жупанатській, 10. Примітно, що обидві будівлі й понині використовуються, як виборчі дільниці. Остання дільниця цього округу розташовувалася у великій і малій залах жупанату на тодішній площі Жатковича. Як відомо, нині – це будинок № 3 на площі Жупанатській. Тут знаходяться художній музей ім. Й. Бокшая, обласні осередки спілок художників та письменників, кілька структурних підрозділів міської ради.

Golos 94 2

Ужгородська горожанська школа, міжвоєнні роки (нині ЗОШ № 4)

Із трьох дільниць складався й ІІІ-й виборчий округ. Дільницею А слугувала тодішня міська ратуша по вул. Фірцака (нині – 1-й корпус Ужгородського торгово-економічного коледжу КНТЕУ, на вулиці Капітуліній 1/3), дільницею В – єврейська народна школа на Новій площі, 6 (нинішня будівля біофаку УжНУ на вулиці Волошина, 32), а дільницею С – жіноча учительська семінарія за адресою: вулиці Ракоці, 23-25 (зараз комплекс будівель по вулиці Волошина, 35, де заходиться Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти).

Golos 94 4

Жіноча учительська семінарія, міжвоєнні роки (нині Закарпатський інститут післядипломної педагогічної освіти)

Округ під номером ІVскладався із двох дільниць. Обидві вони містилися у будинку 10 по тодішній Боздошській вулиці (нинішня вулиця Л. Толстого). У ті часи ця одноповерхова будівля була відома, як  «Маріїнський дім» і слугувала чимось на кшталт дитячого садочку, підпорядкованого Мукачівській греко-католицькій єпархії. На даний момент у цьому будинку розташовані магазин модного одягу, кав’ярня, а у добудованому мансардному поверсі – офісні приміщення.

Golos 94 5

Будинок по вул. Л. Толстого, 10 (колишній «Маріїнський дім»), сучасне фото

Обидві дільниці округу Vзнаходилися в приміщенні державної народної школи на площі Масарика, 18. Зараз це будинок під номером 18 на площі Ш. Петефі, де розташована міська школа мистецтв. Цікаво, що 1925 р. у цьому ж будинку голосували ще й виборці з дільниці А VІ-го округу. А от інша дільниця цього округу була розташована трохи далі – у приміщенні державного дитячого садка по вул. Минайській, 2. Зараз – це будинок 36 на розі площі Ш. Петефі та вулиці Швабської, де навчаються початкові класи Ужгородської ЗОШ № 5.

Golos 94 6

Будинок на пл. Ш. Петефі, 36 (колишній дитячий садок на вул. Минайській, 2), сучасне фото

Костянтин Куцов, спеціально для Varosh

0 #
# вибори # ужгород # Чехословаччина