Життя

Ірина Тодорова: Якщо прокидатись о 5 ранку, життя стане довшим і цікавішим

9 Квітня 2019 1 228

Прокинутися о 5 ранку для більшості з нас справжній виклик. Не проблема, якщо попереду подорож і потрібно прокинутися так рано на потяг чи літак. Утім, це разова акція, тому нам вдається це зробити доволі легко. А от як і для чого перелаштовувати свій внутрішній годинник для систематичних ранніх підйомів, говоримо з фітнес-тренеркою Іриною Тодоровою, яка вже багато років прокидається о 5 ранку.

– Ірино, як давно живете здорово? Коли почали тренуватися, правильно харчуватися?

– З дитинства любила спорт і займалась легкою атлетикою. Спочатку мене цікавило тренування, потім почала заглиблюватись у дієтологію. Зараз же мене цікавить також і психологічний стан людини, точніше взаємозв’язок цих трьох компонентів.

З 2009 року я зайнялась тренуванням. Тоді я була однією з небагатьох тренерів, які пропонували фітнес у звичайному шкільному спортзалі. Це вже зараз з’явилось багато тренерів та фітнес-клубів. Тоді це була рідкість. З дитинства хотіла власну студію і маленькими кроками до неї йшла.

Багатьом здається, що фітнес-тренер − це щось несерйозне, плагіат з YouTube. Але це зовсім не так! Від тренера залежить, насамперед, побудова індивідуального або групового тренування, структура кожної вправи, робота з музикою. Тренер враховує психологічну потребу кожної людини. Це не так просто, як здається на перший погляд.

− О котрій годині ви прокидаєтесь і як здоровий сон впливає на ваше самопочуття?

− Останні два роки у будні дні я прокидаюсь о 5:00 ранку. На вихідних о 5:30. Іноді, коли зовсім мало справ, можу дозволити собі о 6:00. І це в будь-яку пору року, оскільки завжди була ранньою пташкою. У дитинстві прокидалась раніше батьків, бігла до них в ліжко із словами: «Ма-а-а, прокидайся». У студентські роки вставала з ліжка близько 7:00.

Todorova2

− Як виглядає ваш ранок?

− Прокидаюсь і відразу роблю тренування. Із спальні йду у вітальню зі скакалкою. Роблю елемент йоги, який називається Сурья намаскара, що в перекладі означає «привітання до Сонця». Практика комплексу пробуджує сонячні сторони людини.

Свій ранковий час я ділю за формулою Робіна Шарми, книги якого дуже мене мотивують. В одній із книг він описав ранкову формулу «20-20-20». Отож, перші 20 хвилин я займаюсь стрибками на скакалці та йогою. 20 хвилин займає ще одна дуже важлива для мене частина – медитація, де я кажу собі, що «я себе люблю, ціную та поважаю». Не варто комусь це сприймати як самовпевнену егоїстичність. Це повернення собі того, що нам десь-колись не «прив’язали» в дитинстві. Невпевненість в собі і недостатність любові до себе заважає багатьом жінкам рухатись вперед. Останні 20 хв – це читання літератури та запис нотаток з дієтології і здорового способу життя.

− Ви прокидаєтесь із будильником чи без?

− Завжди прокидаюсь з будильником, але він обов’язково стоїть на кухні. Це такий своєрідний лайфхак та психологічний прийом. Щоб нікого не розбудити, потрібно швидко встати і побігти вимкнути його. Якщо він буде біля ліжка, то можна його тихенько вимкнути або перемістити час. Далі біжу робити вправи. Після занять обов’язково потрібно випити води. Я випиваю 2 склянки теплої або з лимоном і йду приймати контрастний душ.

− Як людям-«совам» набратись сили волі для трансформації себе в «жайворонків»? І чи справді існує таке розмежування людей?

− Головне − не завдати стресу організму. Якщо ви звикли прокидатись о 8:00 і раптово почнете о 5:00, то завдасте великого стресу своєму організму і це дуже недобре. Тому я раджу поступово прокидатись на 20-30 хвилин раніше, поки це не увійде в звичку та режим. Моя порада всім, хто бажає прокидатись раніше, спробувати це робити поступово. Один тиждень будильник ставити собі на півгодини раніше, інший тиждень на годину, ще наступний − на півтори і так далі до максимуму 5:00 ранку. Кажуть, що звичка приходить через 21 день. Ще 21 день потрібно, щоб закріпити звичку. І через 66 днів настає «автоматичність».

Не існує жайворонків та сов. Я вважаю, що це просто звичка. Якщо поспостерігати за нашими батьками, то ми в свої сім’ї або переносимо їх модель або трішки змінюємо. Мій чоловік прокидається разом з нами. І зараз навіть не розуміє, як міг раніше прокидатись о 10 ранку, адже «півжиття так проходить повз». Коли ми сідаємо в машину і вмикаємо радіо, то сміємося, коли диктор о 10:00 каже: «Доброго ранку, країно!».

Todorova3

− Існує думка, що якщо почати прокидатись на світанку, життя справді може стати «довшим». Ви з цим погоджуєтеся?

− Якщо прокидатись на світанку, наше життя довше і цікавіше. Ми набагато більше встигаємо. Кожен може зробити свій ранок особливим. Цей ранковий час ми можемо використати з користю для себе: почати вчити англійську, зайнятись спортом, почитати корисні книги, тощо. Вранці добре виробляється дофамін − гормон, який відновлює баланс мозку.

− Як виглядає ваш «здоровий сніданок»?

− Наш сніданок триває з 7:00 до 8:00. Навіть іноді раніше – о 6.30. На сніданок у нас зазвичай сирна запіканка без цукру. Замість нього завжди додаю банани або фініки. Також це можуть бути печені яблука, омлети або йогурти з фруктами і дуже рідко каші. Здебільшого це білкові продукти.

Не вживаємо на вечерю страв, які тяжко переварюються. У мене 4 прийоми їжі за день. О 16-17 годині я вечеряю. Мій лайфхак – основну страву (рибу або м’ясо) я готую звечора і ставлю в холодильник.

− Хто і що вас мотивує?

− Взагалі, мотивацію та натхнення шукаю для себе у книжках та цікавих особистостях, які описують свій стиль життя в блогах. В мережах є дуже багато цікавих блогів про здоровий стиль життя. Захоплююсь Анітою Луценко. Вона для мене є мотивуючою особистістю, професіоналом своєї справи та приємною жінкою.

Todorova4

− Якою має бути спальня, щоб в ній було комфортно спати?

− У кімнаті, де людина спить, має бути дуже спокійна, розслаблююча атмосфера, без різноманітних світлових та кольорових ефектів. З 22:00 починає «запускатись» в організмі мелатонін. Тому важливо слідкувати за своїм режимом. Це гормон молодості, росту та оновлення. І чим темніше та прохолодніше в приміщенні, тим краще для сну та виділення цього гормону.

У нас з чоловіком правило – у спальні без гаджетів. Наша спальня – це ліжко, дві тумбочки, шафа та штори. Спальня – це територія, де пара оновлюється, розслабляється та наповнюється енергією. Я в це вірю…

− Важко повірити, що завжди реально дотримуватися усіх правил? Чи дозволяєте собі їх порушувати?

− Я також буваю сумна, і мені теж не хочеться іноді прокидатись вранці. Але я навчилась приймати себе і свій стан такими, як є. Якщо виникає бажання повалятись вранці в ліжку, я його приймаю, а не критикую. Намагаюсь не ламати дітей стереотипами. Хоче дитина води під час їжі − дайте їй напитись. Вона зробить пару ковтків і буде задоволена.

Ми не можемо змінити минуле. Ми можемо лише змінити щось на краще. Раніше часто думала, що ось сьогодні «такий собі» день, а завтра буде краще. А чому? Ні! Сьогодні також треба робити кращим. Як тільки я в себе повірила, все стало краще в моєму житті. Вважаю, що в кожного є своя місія в житті.

− Які приємності ви залишаєте для себе на ранок?

− Після йоги лягаю робити медитацію і дихання животом. Під час цього роблю собі настанови на день. Уявляю, як я хочу його провести, що хочу зробити, чого досягти і так далі. Запевняю себе, що сьогодні буде чудовий день, все вдаватиметься і все буде в мене добре. Це дієві хвилини нашого ранку.

Todorova5

− Що вас мотивує прокидатись вранці і що для вас означає слово «мотивація»?

− Мені іноді пишуть мами 2-х дітей із запитанням, як їм почати тренуватись, бо вони постійно мають бути з дітьми. Я відповідаю їм, що в мене також 2 дітей. В п’ятницю провела тренування, в суботу народила, а через 2 тижні знову вийшла на тренування.

Мотивація для мене складається з багатьох факторів. Коли я відкривала студію, займалась різноманітними організаційними питаннями і дізналась в цей період, що вагітна 2 дитиною. Дуже переживала за те, як я буду поєднувати роботу та материнство. До 3 років дитина була зі мною на тренуваннях. Погодьтесь, не кожна жінка буде на 8:00 ранку з дитиною приходити в зал. Це вихід із зони комфорту. Часто матерям комфортно походити в халаті, випити ранкову каву і полежати з телефоном.

Я розуміла, що якщо вже почала цю справу з облаштуванням студії, то маю довести її до кінця. Ця ціль змушувала мене працювати над реалізацією мрії далі. І коли знаєш для чого ти щось робиш – це дуже мотивує.

− Чи передбачають ваші фітнес-програми такий ранній підйом?

− Всі мої програми полягають в певних викликах собі та обмеженнях шкідливих звичок. Зі мною пити пиво і лягати в 00:00 не вийде. Тобто, якщо ми вже беремося за здоровий спосіб життя, то я вимагаю цілковитої самовіддачі. Рекомендую своїм дівчатам лягати спати о 22:00 і прокидатися о 6:00 ранку. І найпрекрасніше, що я чую після такого нововведення в життя своїх клієнтів це: «Іра, ми все почали встигати! Ніхто нікуди не поспішає! Всі вчасно у садку, в школі та на роботі!».

Todorova6

− Чи починається ваш ранок з кави і взагалі чи смакує вона вам?

− Я випиваю одну каву в день. Після неї п’ю багато води. Кава дуже сушить організм. Одна чашка кави вимагає 2 склянок води. Вона витягує мінерали, псує стан шкіри, роблячи її сірою і робить мішки під очима. Коли я бачу людину із сірим кольором обличчя − це або куріння забагато, або кави.

− Як ви привчаєте своїх дітей до здорового способу життя?

− У дітей іноді спрацьовує «А чому комусь можна, а мені ні?». Я стараюсь максимально пояснювати про користь та шкоду тих чи інших продуктів та речей і це, на щастя, починають розуміти і мої діти. Звичайно, не можу все контролювати. Часто в садочку та школі дітки щось дарують, і ми домовились робити обмін. Наприклад, якісь шкідливі солодощі віддавати комусь з «попрошайок», а взамін купувати солодощі з натуральних інгридієнтів у «Eco food» на Швабській. І ця ідея працює! Ця випічка дорожча, але якісніша. Я вважаю, що краще рідше та якісніше, ніж часто і в смітник.

На вихідних ми з сім’єю гуляємо та ходимо в улюблені заклади, де замовляємо естетичні та зроблені з якісної продукції десерти – в «Tapash cake», «Folks», «Десерт». Нехай ми заплатимо за цей єдиний десерт серед тижня дорожче, але це буде без шкоди для тіла та організму.

− На вашу думку, що гірше – лінь чи страх?

− Людей обмежує лише лінь. Ми звикли, що поки у нас не настане така ситуація, яка дуже насторожить, змусить задуматись або «застресує», ми не внесемо змін у своє життя. Наприклад, діагноз лікаря.

Дуже багато залежить від любові до себе. Велика кількість жінок живе заради дітей, роботи та чоловіка. А дуже важливо знайти час для себе. Це також важливо для сприйняття жінок чоловіками. У нас багато живе за принципом, коли з’являються діти, то все, – жінка сидить виключно вдома та займається дітьми. Діти не мають заважати розвитку жінки. Потрібно навчитись любити себе, вміти приймати компліменти та подарунки.

− Що ви хотіли б змінити у ставленні людей до харчування?

− Якби я могла змінити харчування дітей в школах та дитячих садках, я б змінила. Я готова розробляти меню для навчальних та дошкільних закладів. Для дитини справжній білок та жири – це мега важливо для росту та розвитку. А коли дитину годують одними вуглеводами та сміттям − це проблема.

Марія Ханзерук
Фото: Ольга Голуб

0 #
# ірина тодорова # ужгород # фітнес