Життя

Пластиліновий світ ужгородського школяра Адріана Брези

3 Грудня 2019 2 335

Адріану 14. Він ходить до школи, захоплюється водним поло, грає в комп’ютерні ігри, дивиться фільми про супер-героїв та любить рідне місто. А ще у нього є захоплення, у якому він об’єднав усі інші сфери своїх зацікавлень – пластилін. Завдяки цьому матеріалу Адріан Бреза матеріалізує свою уяву. Він може виліпити космічних прибульців чи героїв із улюблених дитячих казок. Може відтворити стародавній Ужгород або важливі спортивні змагання з водного поло. А може погратися у велику політику. До речі, останнє переросло у реальний повноцінний мультиплікаційний проект напередодні президентських і парламентських виборів.

Першу свою фігурку Адріан зліпив взимку 2019 року. До цього просто бавився пластиліном. Одного разу напередодні татового дня народження думав, що подарувати, й згадав, що його улюблений герой Micimacko (Вінні Пух з угорської). Переглянув ще раз мультик, подивився картинки і зліпив. Тату подарунок сподобався.

Наступного разу з пластиліну відтворив персонажа комп’ютерної гри «Brawl Stars» бійця Ріко. Далі був Злий Учитель Математики Балді, герої «MARVEL», фільмів «Чорна пантера», «Вартові галактики», «Залізна людина».

013

Усі фігурки виходили приблизно одного масштабу і таким чином поступово вироблявся певний оригінальний стиль. Хотілося ліпити ще і ще. Адріан почав дивитися майстер-класи з ліпки пластиліну на YouTube, шукати додаткові статті в Інтернеті, купувати якісний пластилін певних фірм. У хід пішов дріт, щоб з’єднувати елементи фігурок і робити їх рухливими, спеціальні інструменти для вирізки, фольга для заповнення пустот.

– Я можу годинами ліпити з пластиліну і це мені не набридає. Якісний пластилін гнучкий і в’язкий, з нього можна виліпити будь-яку форму. В основному мені подобається ліпити героїв коміксів, тому що у них цікаві костюми і незвичайна зброя, – розповідає Адріан.

Якось хлопчик перебував у роздумах, кого б такого ще виліпити з пластиліну, і мама, журналістка і керівниця Ужгородського прес-клубу, запропонувала зобразити кандидатів у Президенти України.

– Це було якраз напередодні президентських виборів. Ми з колегами прес-клубу думали про цікаву подачу кандидатів, щоб не використовувати стандартні фото. А тут якраз Адріан. То ми вирішити урізноманітнити проект і представити пластилінові образи політиків, – пригадує мама Ірина Бреза.

Завдяки білбордам і агітаційним роликам Адріан знав основних учасників виборчих перегонів. Інших довелося спеціально переглянути і визначити їх найхарактерніші риси. Таким чином з’явилася білявка Юлія Тимошенко на підборах і у діловому костюмі, Володимир Зеленський з мікрофоном та популярним корпоративним кольором, Петро Порошенко у червоній краватці, Юрій Садовий з кавою, Ігор Шевченко у лижному костюмі і трофейній давосівській шапці, Юрій Ляшко з вилами, вусатий Анатолій Гриценко.

Пластилінові кандидати були присутні на всіх передвиборчих прес-конференціях в Ужгородському прес-клубі, а з однією фігуркою навіть сфотографувався її прототип.

067

Після виборів мама власним коштом оплатила юному скульптору замовлення і Адріан повернувся до звичних коміксів.

Аж тут не забарилися парламенські перегони і до школяра знову надійшла пропозиція.

– Громадська організація «Інтерньюз – Україна» оголосила виборчий медіа-проект для журналістів задля залучення більшої кількості виборців взяти участь у голосуванні, – розповіла Ірина Бреза. – Ми вирішили зробити вибори веселими, цікавими та пізнавальними і знову звернулися до Адріана. Ідея полягала в тому, щоб виготовити серію короткометражних мультфільмів з пластиліновими героями, розрахованих на он-лайн глядачів. Змусити малосвідомих громадян встати з диванів і піти на вибори.

Відтак у «Виборчій медіа-майстерні 2019» Ужгородського прес-клубу за підтримки Української медійної програми (Інтерньюз) вийшов 6-ти серійний мультсеріал про пересічного малоактивного виборця, який у результаті стає свідомим відповідальним громадянином. Усіх 12 героїв проекту зліпив Адріан Бреза. Сценаристом мультиків був Сергій Микита, режисеркою – Влада Мазур.

– Дуже цікаво було побачити, як твої герої ожили і рухаються. Кожен рух треба було багато разів знімати, щоб створити анімацію. Це дуже складна і кропітка робота, але вийшло дуже класно. Я задоволений результатом, – зізнається Адріан.

Після цього пластиліновий скульптор перемкнувся на більш масштабні проекти. Зобразив фінал чемпіонату, який проходив в Ужгороді з водного поло серед спортсменів 2007-2008 років народження. Серед персонажів цього змагання є і особистий номер Адріана.

018

А до Дня міста митець-аматор зліпив із пластиліну ужгородський міст 100-річної давнини і відтворив Театральну площу тих часів. Важить пластиліновий міст близько 10 кг.

Ідей і планів у Андріана ще багато. Зі старовинного мосту можна піти далі і ліпити наступні вулиці древнього Ужгорода. Також школяр хоче продовжити роботу над мультфільмами і спробувати відзняти самостійно щось за допомогою смартфону.

Міняти пластилін на більш міцну глину Адріан поки що не збирається. Каже, його матеріал набагато цікавіший за звичну глину. Хоча розуміє: фігурки потребують певного температурного режиму для зберігання. А тим часом школяр  активно пропагує пластилінове хобі та вже навіть проводить майстер-класи для інших дітей.

Лариса Липкань, Varosh

Фото: Карл Смутко

0 #
# адріан бреза # вибори # кандидати # пластилін