Літо – період активного відпочинку, ігор на дитячих майданчиках, вулиці та річці. Тому це найбільш «популярний» час для травм, зокрема травм зубів. Травма зуба – це не просто жахливий біль, це і емоційні переживання для дитини (якщо вона доросла) та батьків.
Хоча, до прикладу, люди, що займаються спортом (особливо контактними видами) звертаються з травмами зубів до стоматологів цілий рік. Для спортсменів профілактикою травм є виготовлення спеціальної капи.
Статистично кожна четверта людина на планеті мала травму зубів. А це досить вагомий показник, щоб звернути на цю проблему увагу. Саме тому я підготувала матеріал про види травм і першу допомогу з боку батьків/друзів/оточуючих.
Отже, переломи:
Вивихи:
Та все ж, що можна зробити на місці: заспокоїти себе і дитину, знайти зуб, промити під проточною водою або антисептиком (хлоргексидин біглюконат), поставити у чисту ємність, АЛЕ не з водою (!) Фізіологічний розчин, холодне молоко чи слина потерпілого підходять для транспортування втраченого зуба. Якщо дитина більша, то можна тримати зуб в ротовій порожнині, за щокою. Ну, і зрозуміло – негайно до лікаря, якщо це вечірній/нічний час, то в стаціонарне відділення щелепно-лицевої хірургії.
Молочні зуби не реплантуються (не вставляються на місце) через високий ризик ускладнень і низький відсоток приживання. Однак звернутися до лікаря варто для огляду.
І наостанок, при будь-якій травмі, батькам головне тримати себе в руках, а діткам прикласти холод до місця ураження і дати знеболююче.
Лікар-стоматолог Маріанна Коршинська-Маді для Varosh