Життя

Травма зубів у дітей: що робити, коли неприємності все ж трапились

29 Липня 2019 13 103

Літо – період активного відпочинку, ігор на дитячих майданчиках, вулиці та річці. Тому це найбільш «популярний» час для травм, зокрема травм зубів. Травма зуба – це не просто жахливий біль, це і емоційні переживання для дитини (якщо вона доросла) та батьків.

Хоча, до прикладу, люди, що займаються спортом (особливо контактними видами) звертаються з травмами зубів до стоматологів цілий рік. Для спортсменів профілактикою травм є виготовлення спеціальної капи.

Статистично кожна четверта людина на планеті мала травму зубів. А це досить вагомий показник, щоб звернути на цю проблему увагу. Саме тому я підготувала матеріал про види травм і першу допомогу з боку батьків/друзів/оточуючих.

67338124 342474936686834 1193244899554623488 N

Отже, переломи:

  1. Перелом коронкової частини зуба без відкриття пульпової камери. Самодіагностика – в лінії перелому не видно крові, незначний скол (1-1.5 мм). Ваші дії – прополоскати ротову порожнину водою, знайти за можливості відламаний шматок, звернутися до стоматолога для реставрації.
  2. Перелом коронкової частини зуба з ураженням пульпи (нерва). Прополоскати рот водою (якщо є антисептик для ротової порожнини чи горла – ще краще), знайти відламаний шматок зуба – і негайно до стоматолога.
  3. Перелом кореня зуба. В залежності від виду (горизонтальний чи вертикальний) зуб може бути врятований або видалений. Але Ваше завдання – якнайскорше звернутися до лікаря.
Mb4 002

Вивихи:

  1. Неповний – це коли зуби рухомі, але залишились на місці чи незначно зміщені. Ваші дії – нічого не ставити на місце самостійно, прополоскати ротову порожнину водою/антисептиком і до лікаря.
  2. Вколочений вивих – зуб став коротшим, може бути зміщений в різних напрямках. Головне: нічого не чіпати руками, не тягнути на місце. Звернутися до лікаря.
  3. Повний вивих зуба – це коли зуб повністю випав з лунки. Тут Ваші дії і час прямопорційно впливають на життєздатність зуба. Звісно, що компетенція лікаря, загальний стан організму і супутні патології відіграють не менш важливу роль.
67280838 2517836235165260 8437435481733464064 N

Та все ж, що можна зробити на місці: заспокоїти себе і дитину, знайти зуб, промити під проточною водою або антисептиком (хлоргексидин біглюконат), поставити у чисту ємність, АЛЕ не з водою (!) Фізіологічний розчин, холодне молоко чи слина потерпілого підходять для транспортування втраченого зуба. Якщо дитина більша, то можна тримати зуб в ротовій порожнині, за щокою. Ну, і зрозуміло – негайно до лікаря, якщо це вечірній/нічний час, то в стаціонарне відділення щелепно-лицевої хірургії.

Молочні зуби не реплантуються (не вставляються на місце) через високий ризик ускладнень і низький відсоток приживання. Однак звернутися до лікаря варто для огляду.

І наостанок, при будь-якій травмі, батькам головне тримати себе в руках, а діткам прикласти холод до місця ураження і дати знеболююче.

Читайте також: Перший візит до стоматолога: коли та як його правильно організувати

Лікар-стоматолог Маріанна Коршинська-Маді для Varosh

0 #
# вивих зуба # перелом зуба # перша допомога # травма зуба