Війна

Фіалки та ангелики-обереги Катерини Ключкович: як власна справа допомагає пережити втрату

13 Жовтня 2023 787

Андрію Палаю було 29 років, коли він загинув у лютому 2015 року, захищаючи Україну від російських загарбників. Тоді ж, 8 лютого, Катерина Ключкович втратила на війні єдиного сина.

Жінка, як і будь-яка любляча мама, важко переживала втрату єдиного сина, проте сьогодні через ГО “Скорботні серця Закарпаття” підтримує інші родини, які теж втратили своїх дітей на війні. А також знайшла розраду у вирощуванні фіалок та створенні ангелів-оберегів.

Як жити з втратою, де шукати розраду і як допомогти іншим — у щирій розмові з пані Катериною.

Квіти-рятівниці

Свого часу вийти з затяжної депресії жінці допомогла підтримка дочки, а також щоденна господарська рутина:

— В мене вдома були три пекінеси. Їх треба було 3 рази на день вигуляти й два рази нагодувати вареною кашкою і м’ясом. Тому я, хоч-не-хоч, через силу, мусила підійматися, одягатися і доглядати за своїми собачками.

Ще однією відрадою стала власна справа — вирощування фіалок. Спочатку це було просто квітникарство вдома, тож жінка ніколи б не подумала, що це може перерости у стартап.

ключкович 002

А у 2020 році Катерина Ключкович взяла участь у проєкті «Україна-Норвегія», мета якого — перепідготовка і соціальна адаптація військовослужбовців та членів їх сімей. Каже, що квіти любила завжди, але перетворити хобі на щось більше допомогла саме спільнота учасників та наставників проєкту.

«Ми не чекаємо, поки люди попросять допомогу, ми виявляємо їхні потреби», — керівниця центру ЯМаріуполь в Ужгороді Галина Миролюбова

Реалізували програму на базі УжНУ, і там же жінка познайомилася з професором Федором Шандором:

— Федір Федорович тоді дуже допоміг не тільки заснувати свою справу, але й наважитися створити свою ГО “Скорботні серця Закарпаття”. Він підтримував нас і під час проєкту, і після нього. Думаю, якби не повномасштабне вторгнення, то ми б могли багато встигнути…

Після завершення навчання Катерина взяла участь у пітчингу проєктів “Україна-Норвегія”  і … отримала перше місце! І грошову нагороду для старту своєї справи.

— В мене було кілька ідей для проєктів — від скейт-парку до бренду їстівних каштанів (гестені) на Закарпатті. Але це було дуже часозатратно, і Федір Федорович мені підказав, що можна спробувати вирощувати свої фіалки.

ключкович 004

Після проєкту “Україна-Норвегія” жінка двічі проходила різні бізнес-курси, й всьому вчилася сама — і вирощувати у великих кількостях квіти, і просувати мінібізнес у соцмережах.

Зараз її квіткарня знаходиться у квартирі дочки; її можна помітити через яскраве фіолетове світло у вікнах — там горять фітолампи. Різноманіття рослин — вражає! Різнобарв’я кольорів і форм милує око.

— В мене є 4 великі двометрові стелажі, але мої фіалки заполонили всю квартиру. Вони вже й у горщиках на вікнах, і під вікнами, і всюди-всюди. Щоправда, продажі зараз впали. …Мені бракує зараз менеджерської підтримки… Я можу придумати, покреативити, але потрібен хтось, хто б порадив, допоміг організувати весь процес продажу.

Обереги і волонтерська підтримка

Пані Катерина дійсно майстриня на всі руки і спробувала свої сили у різних ремеслах.

— На курсах я помітила, що кожен щось робить. Одна жінка створювала квіткові вінки на свята. Я так загорілася цією ідеєю, що теж почала це робити. Я сама різала вербу, висушувала, робила композиції.

“Сидіти біля телевізора і жалітися, що все пропало — не наш варіянт”. Ветеран Іван Балашов про велопробіги та спортивну реабілітацію

А ще Катерина Ключкович — авторка ангеликів-оберегів. Спочатку вони були білими, а потім у них з’явилися блакитно-жовті крила:

— Я дуже хотіла зробити їх у патріотичних тонах, але довго не могла придумати, як! Тож потім вже вручну фарбувала їм крила з фарби для писанок.

ключкович 2 Gigapixel Standard Scale 2 00x

Свого часу ці ангелики були хітом продаж на ярмарках від Руху підтримки закарпатських військових:

— Моя знайома викладачка Світлана Залуцька попросила зробити ангеликів, щоб надіслати хлопцям. А потім я запропонувала Галині Ярцевій цих ангеликів на ярмарки. Одного разу їх повезли на благодійний ярмарок за кордон і продали всіх! Це якраз було перед Новим Роком, на Різдво.

До дівчат з Руху підтримки Катерина часто приходить, підтримує, і часто жертвує кошти.

— Коли є можливість допомогти, то я намагаюся де зробити. Бо якщо ми їх не підтримаємо, то хто це зробить? Зараз люди вже втомилися, люди звикли… А я розумію, що їх треба підтримувати, допоки стане сил і буде перемога.

“Коли нас багато, нас краще чути”

Влітку 2021 року Катерина Ключкович заснувала організацію “Скорботні серця Закарпаття”.

— Наша мета в тому, щоб об’єднати батьків загиблих героїв, підтримати їх та витягнути з депресії. Я сама це пережила, і дуже довго виходила з цього стану. І хочу допомогти іншим.

Офіційно в організації двоє членів — голова і секретар —  Михайло Гопонько з Мукачівщини, теж батько загиблого Героя. Але збираються разом близько двох десятків людей.

Ваші почуття важливі: військові про моральні травми та переживання смерті близьких людей

Важливо, що пані Катерина сама шукає родини, які потребують підтримки, взяла контакти у військкоматі, міській раді й обдзвонює їх. Це стосується родин і тих військових, які загинули з 2014 року й по сьогодні.

— Ми шукаємо всіх, кому можемо допомогти. Але треба розуміти, що не всі готові йти на контакт. Деякі батьки лишаються наодинці зі своїм горем, закриваються в собі… Але це свідчить якраз про те, що їм дуже потрібна допомога збоку, аби впоратися зі станом втрати.

У “Скорботних серцях Закарпаття” намагаються організовувати спільні виїзди на природу, термальні джерела тощо. Це про можливість відпочити, побути у спільноті людей, де твій біль і втрату розуміють, не засуджують.

ключкович 3 Gigapixel Standard Scale 2 00x

У “Косино” організації запропонували знижку і можуть їх раз у місяць приймати безкоштовно. Колись з такою ж метою їздили у Дідово.

— Поки це єдиний такий підприємець (“Косино”), який зголосився допомагати регулярно.

Пані Катерина каже, що такі зустрічі й потрібні, і важкі водночас:

— Коли ми всі збираємося, то мова завжди про одне — про нашу найболючішу тему. Хочеться переключитися, але всі розмови завжди про одне.

В організації хотіли б залучити фахівця-психолога на постійній основі, але поки шукають можливості, щоб оплачувати його роботу та приміщення.

— Якби такий фахівець знайшовся, від нас була б група, яка працювала б з ним постійно. Нам це потрібно, просто якоюсь мірою ми всі вже виснажені цими проханнями, часто бачимо в очах тих, до кого звертаємося, нерозуміння чи й засудження. Тоді, у 2014 році було боляче чути фрази “Ми його туди не посилали” або“Вже прийшли, знову будуть щось просити”.

“Ми отримуємо більше, ніж віддаємо”. Що надає крила волонтерам в Естонії через рік після початку повномасштабної війни

Чути таке було нестерпно боляче. Принижувати себе і просити те, що й так мали б нам запропонувати. Тому в якийсь момент ми просто перестали це робити.

Це сумно визнавати, але мені здається, що про війну забувають. Я вже читаю у фейсбуці, що на кожне поховання приходить все менше людей. І я чітко бачу, що ті сім’ї, яких це безпосередньо не торкнулося … наче підтримують, але не розуміють, що це насправді означає, коли ти втратив близьку людину, або можеш втратити, бо вона — там.

ключкович 003

Тому зараз поки просто намагаємося гуртуватися і все робити між собою, у своїй спільноті. До тих пір, поки це треба буде зробити.

Гичка Галина, Varosh

Фото: Наталка Павлик та з архіву Катерини Ключкович

Читайте більше про людей, які надихають, в наших соцмережах — FacebookInstagram та Тelegram.

0 #