СПЕЦПРОЕКТ

Varosh Talks: публічні дискусії на важливі теми, які допомагають відкривати Закарпаття знову і заново

проєкт, який став більше, ніж просто розмовами

enhucsrosk

Перезапускаючи видання 1,5 року тому, ми поставили для себе одним із важливих завдань – стати не лише онлайн-майданчиком для важливих дискусій про місто та область, але й познайомити свідомих людей в офлайн-форматі. А якщо не познайомити, то звести їх разом, об’єднавши однією темою, яка потребує того, аби про неї говорили, її актуалізували та шукали шляхи розвитку. 
 

Так з’явився формат міських дискусій під назвою Varosh Talks. Трактувати та перекладати його можна по-різному – місто говорить, розмови про місто, міські розмови, варошські бесіди. Переклад у цьому випадку для нас немає великого значення, головне – не мовчати та бути почутими.

У цьому матеріалі ми розповімо вам, чому пишаємося цим спецпроєктом та що ми встигли зробити. Ну, і звісно, поговоримо трохи про плани та обговоримо з вами в коментарях наші майбутні дискусії. А ще – вам варто прочитати і подивитися його від початку і до кінця бодай тому, що в ньому є кілька відео, які ми публікуємо вперше.

Почнемо!

Varoshtalks1

Varosh Talks 1. Презентація оновленого Varosh

На нашій першій події в травні 2019 ми презентували оновлене видання та познайомили містян з командою, яка його створює. Здається так близько ЗМІ на Закарпатті ще ніколи не спілкувався з читачами. У рамках презентації ми, окрім усього, говорили і про роль локальних медіа в зміцненні громадянської довіри та просуванні якісних змін у спільнотах. Точно знаємо, що це було цінно і для нас, і для наших читачів.

Varoshtalks2

Varosh Talks 2: Мультикультурність Закарпаття – сила чи слабкість?

Чому дискусія про мультикультурність? Бо такого жвавого інтересу до нашого спецпроєкту про коріння ми не очікували. «Коріння»: багатонаціональне Закарпаття в історіях незвичайних людей викликав велику кількість дискусій онлайн та офлайн, розмов, історій про походження, суміші крові та загалом про те, хто ж ми є та звідки походимо.

Згодом ми створили другу частини проєкту «Коріння» з не менш захопливими історіями, а також чи не найестетичніший культурно-освітній проєкт про історичне вбрання закарпатських жінок, яке було притаманне різним районам області понад 100 років тому. Якщо ви його пропустили, то щиро радимо Коріння: історичне вбрання Закарпаття в образах сучасних жінок

Володимир Гуцул, історик:

Я дуже радий, що нарешті в Ужгород прийшла культура і цивілізація, тому що традиція таких от зустрічей, скажімо, в Києві чи Львові, процвітає років 10, на моїй пам’яті. І разом з тим цей проєкт давно був потрібен. Ідея – говорити про речі ніби звичні, але надзвичайно складні, вартує усілякого заохочення, похвали та ентузіазму.

Varoshtalks3

Varosh Talks 3: Крим та Закарпаття: бачення майбутнього

Коли до нас звернулися наші друзі з Кримського Дому з пропозицією провести спільну дискусію про Крим на Закарпатті, то ми не роздумуючи ні хвилини, погодилися. До слова, такі дискусії пройшли у кількох українських містах. Утім, лише провівши подію ми зрозуміли наскільки вона була важливою і чому так потрібно чути одне одного, а не керуватися стереотипами та кліше з новин на телеканалах.

Varoshtalks4

Varosh Talks 4: Чи справді Закарпаття є туристичним регіоном?

Чи справді Закарпаття є туристичним регіоном?”. Наслідуючи декартівську логіку через сумнів як інструмент для осмислення ми ставимо це питання, аби спровокувати максимально широке обговорення, яке разом з тим мало би привести до конкретних думок-стратегій, що потрібно зробити, аби Закарпаття стало справді туристичним регіоном, а туризм – економікою та точкою зростання всього регіону.

Спікери дискусії: Федір Шандор, Олександр Коваль, Денис Ман, Максим Адаменко та Інна Пригара.

Пропонуємо переглянути наше відео з події:

Ця дискусія спровокувала низку обговорень як онлайн, так і офлайн. Ось кілька з них:

Інна Пригара, сироварка, підприємиця:

Varosh Talks  – це атмосферний майданчик для гострих дискусій. Як на мене, то Закарпаттю уже дуже давно не вистачало відкритої платформи для публічного спілкування, яку, до того ж, можуть відвідати усі зацікавлені, а не тільки експерти чи державні службовці.

Кожна тема, що підіймалась на Varosh Talks була влучно сформульованою та актуальною. Хотілось відвідати просто кожен захід, навіть якщо тема не стосувалась моєї сфери діяльності, просто як слухач. Та, через роботу і 120 км дороги до Ужгорода, не завжди вдавалось це зробити. Думаю, що навіть до початку пандемії багатьом не вистачало онлайн-трансляцій зустрічей.

Основна цінність таких заходів – це створення простору для інтелектуального та професійного спілкування у регіоні, але водночас  – щирого, у якому кожен може висловити свою позицію та поспілкуватись із однодумцями й опонентами.

Varoshtalks5

Varosh Talks 5: Чому я не їду з Ужгорода

Наймасштабніший Varosh talks і напевно дискусія в рамка Ужгорода – теж. На події було 360 слухачів – підприємці, студенти, управлінці, креативний клас.

Ми запросили розповісти свої історії рестораторів Едгара Петі та Милослава Баганича, організаторку подій Наталію Янцо, девелопера Роберта Тракслера, засновницю туристичної компанії Меліту Рішко, кондитера Валентина Штефаньо та ювеліра Юрія Кочута.

Олександр Коваль, експерт з туризму, викладач УжНУ:

В чому цінність Varosh Talks? Це перш за все не лише ще раз проговорити актуальні проблемні питання, але й знайти рішення, виходячи з реальних можливостей та ситуації. По-друге, це можливість донести думку, позицію та перевірити її актуальність під час дискусії. По-третє, формат дискусії передбачає відкритість спілкування, де будь хто може задати пряме запитання спікеру чи експерту, не залежно від посади.

Формат дуже важливий та потрібний, бо це розвиток громадянського суспільства та посилення відповідальності, як посадових осіб та чиновників, так і представників бізнесу, громадськості. Місцеві ж мешканці отримують можливість почути відповіді на питання, інколи не зручні.

Було б добре, якби подібні формати проводились на рівні громад. Аби не лише формувалося експертне середовище, але й знаходились рішення з важливих проблемних питань. Бо якщо ми в Ужгороді говоримо про проблему «кольорового меду», то місцеві так і не розуміють, в чому саме проблема. А це злочин та обман перш за все місцевих жителів окремими підприємцям, та звісно негативний вплив на репутацію Закарпаття.

Varoshtalks6

Varosh Talks 6: Іван Міклош про реформи в Україні

Найбільш офіційний Varosh Talks, але від цього не менш важливий та значущий. На ньому ми говорили з головою Стратегічної групи радників при Кабінеті Міністрів України та екс-міністром фінансів Словаччини Іваном Міклошем про пеформи в Україні, чому вони ідуть так важко та як їх прискорити.

Наш розлогий матеріал з події Іван Міклош в Ужгороді: Україна може піти шляхом або Польщі, або Білорусі

Михайло Данканич, директор Агенції Регіонального Розвитку «Закарпаття»:

На мою думку, Varosh Talks – це сучасний формат дискусії, котрий варто проводити в кожному місті України. В світі комунікації, де меседжі стають все коротшими, думки все менш глибокими, а розуміння навколишнього світу для пересічного «інформаційного споживача» все більш поверхневим – дискусії експертів з різних сфер в публічному просторі це надзвичайно важливо. В другій половині 20 століття героями того часу на рівні із рок зірками були науковці. Наразі ж, на диво, таке враження, що зі збільшенням інформаційних потоків авторитет науки, як і «голосу здорового глузду» зменшуються. Тому, однозначно підтримую будь яку публічну дискусію серед експертів та професіоналів, як маяк, на котрий маємо орієнтувати наше суспільство.

Varoshtalks7

Varosh Talks 7: Волонтер Сергій Притула: розповідь від першої особи

На 2 години шоумен Сергій Притула постав перед аудиторією, перш за все, як волонтер, який підтримує українську армію, та є небайдужим українцем.

Наш розлогий матеріал з події Сергій Притула розповів в Ужгороді, як не стати мудаком, який “устал ат вайни” 

Максим Адаменко, експерт з туризму:

Люди постійно щось обговорюють. При зустрічі в барі, в автобусі, по дорозі на роботу, на кухні або на день народженні. Завжди є якісь новини чи події, якими хочеться поділитись чи обговорити. Проте, щоб це не були просто балачки, а конструктивний діалог з результатами, потрібно створювати тематичні зустрічі. Люди говорять. Місто говрить. Varosh Talks.

Останні роки не маю часу на пусті балачки. Varosh Talks і став для мене цим ефективним форматом зустрічей і конструктивних діалогів. Це можливість завести нові знайомства з тематики зустрічі. Якщо зустріч стосується туризму і туристичної інфраструктури, то на зустріч запрошують профільних фахівців і спеціалістів. Це можливість донести своє бачення чи пропозиції до тих людей, яких вона стосується або вони компетентні вирішувати ці питання. Це можливість отримати відповіді на свої питання від влади. Це можливість презентувати свої проекти і знайти прихильників для їх реалізації.

Команда проекту Varosh Talks підібрана з фахівців, які і на зустріч запрошують фахівців у відповідності до теми зустрічі. І якщо вас запросили, то це означає, що ви чогось досягли у цій галузі.

Varoshtalks8

Varosh Talks 8. Презентація проєкту «Re:Open Zakarpattia» та дискусія про розвиток області

Кожна з попередніх дискусій стала однією з цеглин великого проєкту «Re:Open Zakarpattia», презентації якого ми присвятили цю подію.

Усю інформацію, ідею та цілі форуму ідей та рішень, який може дати новий імпульс розвитку Закарпаття читайте у нашому матеріалі.

Varoshtalks9

Varosh Talks 9: Як просувати Закарпаття та закарпатське

Чому коли ми говоримо про просування Закарпаття, то варто думати не лише про туризм та фестивалі. А якщо й про фестивалі, то не лише у сенсах поїсти-попити-потанцювати. Чому важливо розвивати культуру, презентувати мистецтво, давати безкомпромісну якість та інтелектуальну складову. Про все це ми говорили під час дев’ятого Varosh Talks.

Серія відкритих дискусій «Varosh talks» відбувається у співпраці з ГО «Інститут центральноєвропейської стратегії» та виконується за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Текст: Росана Тужанська, Varosh

Фото: Карл Смутко

Відео: Антон Рижих, Юрій Готра


Цей матеріал представлений ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст продукції є винятковою відповідальністю ГО «Інститут Центральноєвропейської Стратегії» та не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США. Забороняється відтворення та використання будь-якої частини цієї продукції у будь-якому форматі, включаючи графічний, електронний, копіювання чи використання в будь-який інший спосіб без відповідного посилання на оригінальне джерело.

enhucsrosk

0 #
# varosh # Varosh Talks # дискусії # ужгород