Показ фільму “Капітан Фантастік”

Починаючись як суворий трилер, продовжуючись як сюрреалістична комедія, поступово перетворюючись в сімейну драму, "Капітан Фантастік" до фіналу збиває взагалі всі орієнтири, стаючи якщо не кращим – тут можуть бути різні думки – то точно одним з найоригінальніших фільмів року. Хоча і до оригінальності, звичайно, є питання: як мінімум в двох картинах, знятих вже в XXI столітті, грецькому "Ікла" Йоргоса Лантімоса і американському "Таємничому лісі" Найта Шьямалана, вже була використана та ж передумова – батьки, які прагнуть вберегти своїх дітей від згубного впливу навколишнього світу, і тому замикають нащадків в обмеженому просторі, не пускаючи їх до людей. Тільки в "Капітані Фантастиці" вже нічого фантастичного немає – історія, звичайно, неймовірна, але, будь вона справжньою, ніхто б не здивувався.

Сам Капітан Фантастік – це Бен, головний герой картини. Він живе в лісі зі своїми шістьма дітьми – від зовсім вже дорослого сина до восьмирічної доньки. Вони ночують у вігвамі, ввечері читають книги біля вогнища, вранці тренують тіло і дух, а харчуються тим, що самі заганяють і вбивають – дичиною, якої в лісах достатньо.

Багато років тому Бен і його дружина вирішили провести такий експеримент, самостійно давши виховання своїм дітям, і тепер ті здатні не тільки вбити і обробити оленя, а й міркувати в дошкільному віці про основи теоретичної фізики: старший син, наприклад, потайки склав іспити у всі провідні університети країни і був зарахований до кожного з них. Але настав момент кризи: дружина Бена захворіла, їй довелося лягти до шпиталю, а пізніше вона наклала на себе руки. Сім’я збирається з духом і вирушає у великий світ, щоб виконати останню волю матері – не дати закопати її в землю, а піддати кремації і змити прах в найближчий унітаз.

Трагікомічна передумова не заважає ретельному опрацюванню характерів – не тільки сам Бен, віртуозно зіграний Вігго Мортенсеном, але і кожен з його нащадків врізається в пам’ять глядачеві назавжди: вони унікальні, як і вигадані, неіснуючі, а отже, неповторні імена, дані їм батьками. Однак Мортенсен все-таки – стрижень цієї дивної картини – давно вже не Арагорн з "Володаря кілець", а актор, який обожнює ризик і експерименти, тут він перевершив самого себе. Для Метта Росса, колишнього актора, "Капітан Фантастік" став найвищою точкою кар’єри: прем’єра фільму була захоплено зустрінута на фестивалі Sundance, а в каннському "Особливому погляді" ця ніжна і іронічна утопія була нагороджена за режисуру.

Текст: Габор Феєр

0 #