Майстер-клас “Дідух до хати – біда з хати”

– Дідух – солом’яний оберіг – дух предків, дідів; символ доброго врожаю, злагоди в родині, достатку в домі. На Святвечір господар заносив дідуха до хати та встановлював його на покуті, де він перебував подекуди навіть до Водохреща. Під дідуха обов’язково клали «бабу» – в’язку соломи, як символ достатку та нового врожаю. Його присутність привносила в родину святковий настрій і затишок. У народі казали «Дідух до хати – біда із хати».

Дідух символізує «діда», родоначальника сім’ї, покровителя роду та зв’язок між поколіннями. Традиція прикрашати ним домівку зародилась ще в дохристиянські часи, коли Новий рік святкували у вересні, разом зі збором урожаю.

Дідух – це сніп із добірних колосків жита, пшениці або вівса, що перев’язаний особливим чином: у нього має бути голова і три або п’ять ніг. Його прикрашали стрічками, маківками та сухоцвітами. Як універсальний національний символ, він може бути прикрашений стилізованими солом’яними фігурками, плетеними кульками, ромбовидними намистинами, духмяними квітами і травами, витонченими дзвіночками, плетеними стрічками, зав’язаними на щасливу долю у стародавні магічні вузли та петлі.
Після святкових днів зерно з дідуха збирали та зберігали до весни, а потім висівали разом із посівним для освячення майбутнього урожаю. Стебла від колосків господар вкладав між гілками садових дерев, щоб краще родили. А той, хто не мав господарства, просто спалював ритуальний сніп.

Наближаються різдвяні свята. Якщо ви хочете прикрасити свій дім оригінальним і водночас традиційним атрибутом, то дідух – найкращий вибір. «Тепло Рук» організовує майстер-клас із плетіння цього солом’яного оберега 4 січня 2015 року. Запрошуємо Вас виготовити свій особливий оберіг, – кажуть організатори.

0 #