До цього операції з протезування у закладі не проводилися, 24 листопада таке втручання було виконане в обласні лікарні вперше.
Як розповів у коментарі Varosh директор Закарпатської обласної лікарні Юрій Яцина, відтепер у медичному закладі можуть друкувати на спеціальному 3D-принтері гільзу-приймач для кукси, до якої відтак вже прилаштовують готовий протез.
«Найбільший виклик у протезуванні – це зробити правильно саме колбу, гільзу, яка контактуватиме з куксою. Від того, наскільки вона буде виготовлена коректно, залежатиме комфортність при пересуванні», – пояснив Юрій Яцина.
3D-принтер передали у Закарпатську обласну лікарню американські колеги-медики. Вони ж забезпечують заклад і протезами, і розхідними матеріалами для роботи на принтері.
За словами Юрія Яцини, 3D-принтер, який передали в лікарню – перший такий пристрій, розроблений в Америці саме для друку приймальної гільзи із подальшим виконанням протезування. Якщо на виготовлення звичайної чаші-приймача необхідно кілька днів, то за допомогою 3D-принтера її можна створити за 4 години.
Вартість 3D-принтера – близько пів мільйона доларів. В Україні наразі схожих пристроїв в жодному іншому медичному закладі немає.
«Минулої осені до нас у лікарню приїхали представники Техаської дитячої лікарні та Медичного коледжу Бейлор зі США, які знайомилися з нашими методами роботи й реабілітації. Згодом ми підписали меморандум про співпрацю, і за кілька місяців вони спершу привезли цей 3D-принтер у чеську Остраву, де провели всі підготовчі роботи і налаштування. Минулого місяця 4 наших лікарів-реабілітологів пройшли в Остраві навчання для роботи на принтері, і ось тепер встановили перший протез», – розповів Юрій Яцина.
Принтер наразі налаштований так, аби виготовляти приймальні гільзи для протезів для ніг при низьких ампутаціях. Надалі у планах, каже головлікар – відрегулювати процедуру постачання розхідних матеріалів і забезпечити необхідну логістику. Паралельно медики лікарні навчаються збирати протези, готують їх до одягання та пройдуть курс для подальшого навчання ходьби запротезованого пацієнта.
«Перший такий протез встановили військовому, який у нас проходить лікування після поранення й ампутації. Надалі ми працюватимемо з принтером, виходячи з потреб і виготовляти по кілька протезів на тиждень», – сказав Юрій Яцина.
Тетяна Клим-Кашуба, Varosh
Фото з офіційного сайту Закарпатської обласної клінічної лікарні ім. А. Новака
Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook та Instagram.