Новини

Олександра Шманько: newborn-фото як мистецтво зберегти найцінніше

13 Липня 2019 1 388

Фотографувати новонароджену дитину чи не найскладніша задача для фотографа. Олександра Шманько розповіла нам про свій шлях у цій галузі, а також про те, що від першої дитячої фотосесії до професійної студії для newborn-фото пройшло аж 10 років; про 5 ключових правил для бездоганного фото немовля; особливості роботи з маленькими людьми, які поміщаються на долоні батьків.

Ya

– Розкажи, як, коли та чому ти почала фотографувати немовлят?

– До цього вузького жанру у фотографії мене підштовхнули мої ж клієнти, зараз це може здатися дивним, але свій шлях у цьому мистецтві я починала з весіль. Спочатку це було весілля друга, на яке я просто взяла камеру, то був дуже не дорогий і примітивний цифровичок, який я всюди носила з собою. Так все почалося!

Завдяки соцмережам і друзям друзів я почала активно фотографувати весілля, але потім у всіх цих молодят почали народжуватися дітки і мене запрошували фотографувати їх хрестини. Напевно, це був ранній старт, та сама точка неповернення, коли я зрозуміла, що робота з малечею мене “пре” сильніше, аніж весільний переполох.

Мені хотілося чогось більшого, аніж фото дитинки в ліжечку і у батьків на ручках, хоча ці кадри, безумовно, є дуже важливими і цінними для батьків. Так я почала вивчати цей напрямок на просторах інтернету, як виявилося, в світі напрямок зйомки новонароджених вже активно розвивався, закордонні колеги публікували просто неймовірні роботи, не можливо було не захопитися цим. Це ж просто вау, як гарно!

Так з`явилися перші кошики, пов’язочки, шапочки, які я тривалий час возила з собою на фотосесії. Зараз це все вдалося описати одним абзацом, а на ділі, між першим весіллям і відкриттям спеціалізованої студії для зйомки немовлят, пройшло біля 10-ти років. За весь цей час назбиралося достатньо досвіду, я багато працювала в жанрі сімейної фотографії і дуже люблю цей напрямок, було відзнято сотні днів народжень, організовано багато чудових фотопроектів для діток різного віку, та все ж, саме зйомка новонароджених найбільше мені імпонує, хоч це і найважчий напрямок у сфері фотографії.

1
2
3 4

– Що для тебе найпростіше і найскладніше у цій справі?

– Якщо чесно, то все відносно складно. Набагато простіше бути фотографом, який бере наплічник і йде знімати подію. У мене ж студія, куди я запрошую батьків з немовлятами і це велика відповідальність. Тут має бути тепло, чисто, продезинфіковано. За всім реквізитом, який я використовую у своїй роботі, потрібно доглядати. Щось переться і прасується, щось протирається спеціальними засобами, все має бути в порядку і на своєму місці.

Другий момент це спілкування з потенційними клієнтами і батьками, які вже прийшли в студію. Потрібно не забувати про тактовність і толерантність, особливо це стосується мам, адже вони щойно народили нову людину, у них весь світ перевернувся з ніг на голову. Я згадую себе і свій емоційний стан, коли я народила свою донечку, це дуже допомагає мені розуміти батьків, які приходять до мене.

Та ці всі моменти, це частина процесу, який дуже мене захоплює і приносить задоволення, тому я не вважаю їх якимось тягарем, чи що. У мене навіть з`являється певний азарт, коли потрібно знайти певний відтінок чогось чи налагодити контакт з не надто балакучими батьками. Нема нічого кращого, коли вперше тобі дуже дякують за процес, покидаючи студію і вдруге, отримуючи готові фото. Заради цих двох “Дякуємо!”, варто старатися, розвиватися і рости.

5
6 7 8

– Розкажи про найважливіші пункти для бездоганної фотосесії? Про що варто подбати, аби вона була такою?

– Найперше, це настрій батьків. Давно відомий факт, що емоційний стан немовлятка дуже сильно залежить від емоційного стану батьків, а, особливо, мами.  Якщо батьки спокійні, буде спокійною і дитинка.

Друге, це вчасно звернутися, адже найкращий час для такої фотосесії це перші два тижні від народження, а в ідеалі – 6-12 днів. Я не роблю запис наперед, тобто за попередньою датою пологів, але рекомендую звертатися на другий-третій день після народження дитинки, щоб ми визначилися з днем і обговорили всі нюанси.

Третє, це забезпечення фізіологічних потреб малятка, якщо в студії тепло, дитинка сита і її нічого не болить – вона спатиме, що нам і потрібно, щоб зробити кадри у гарних позуваннях, які і відрізняють цей стиль зйомки від того, що батьки можуть і самі зняти вдома на смартфон.

9 10 11
12

Четверте – це обговорення деталей фотосесії “до”. Я дуже люблю працювати з сім`ями, які знають, що вони хочуть отримати в результаті. Чим детальніше ми обговоримо кольорову гамму, реквізит чи певні кадри, які батьки обов`язково хочуть зробити, тим краще я зможу підготуватися.

І п`яте – це довіритися фотографу. Я ніколи не робитиму того, чого не вмію, або того, що може бути небезпечним для дитинки. Якими б фантастичними не здавалися кадри на гойдалці чи в іншому реквізиті, знайте, тут є частинка магії фотошопу, ніхто не знімає малят підвішеними в повітрі. (ред. – посміхається)

Щотижня у мене в студії буває мінімум троє малят. За свою практику у цьому стилі, я мала досвід фотографувати дуже різних діток. У мене були і передчасно народжені дітки з маленькою вагою, і малюки, які чекали мене з відпустки і ми робили зйомку в місяць. Були дітки з кольками, з гематомами, з жовтяницями. Були несплюшки, які за 4 години жодного разу не заплющили очей, а були такі, яких принесли сплячих і так вони всю зйомку і проспали. Також були близнюки і двійня, а це означає, що раду дати треба було обидвом. Часом мені здається, що з мене була б непогана няня. (ред. – посміхається)

13
14 15 16

– На твою думку, для чого потрібні такі фотосесії? Чим вони особливі?

– Головна мета, це зберегти пам`ять про те, якими крихітними і милими дітки приходять в цей світ. Майже кожну свою зйомку я починаю з лаконічних кадрів, де мінімум декору і максимум малятка, так, щоб зберегти крихітні пальчики, війки, зачіску, міміку… Мені подобається робити кадри, де добре видно, якими маленькими є новонароджені, наприклад у тата на ручках,  ніжки в маминих руках, дитинка на фоні батьків і так далі.  І якщо вже фотографувати малят в перші дні, то чому не робити це естетично, так, щоб ці кадри були не простою фіксацією певного моменту в житті сім`ї, а радували око композицією, змістом і кольором.

Багато уваги приділяю плануванню серії кадрів на майбутній зйомці. Мені подобається, коли всі фото гармонійні за стилем і колористикою, коли в них є певний символізм, тоді  з них можна буде зробити гарний колаж з фотокартин і фотокнигу, а саме ці продукти по-справжньому “оживляють” фотографію. Кадри в книзі чи на стіні і кадри у ґаджетах сприймаються кардинально по-різному.

Особливість такої фотосесії в тому, що не кожен, хто зветься фотограф, зможе провести таку зйомку. Для цього потрібно багато вчитися, розумітися на тонкощах розвитку діток періоду новонародженості. Знати, що можна, а що ні, я вже не кажу про те, що кожне класичне позування немовлят має свої певні “стандарти” по світлу, положенню ручок, ніжок, личка, пальчиків, етичні моменти… Тобто цей жанр дуже різко контрастує за своєю специфікою зі всіма іншими напрямками у фотомистецтві. Це певний ексклюзив і тим він особливий.

17
18 19 20

– Чим надихаєшся?  

– Традиційно надихаюся роботами колег, які вже досягли висот в цій справі, але навіть, якщо беру якусь ідею за основу – завжди реалізовую її по-своєму. Підбір декору – це моя любов. Подобається компонувати кольори, відтінки, фактури. Багато реквізиту замовляю від різних майстрів з усієї України. Буває, що приїде якась мила пов’язочка і вже вона дає ідею з квітами, зеленню і створюється новий образ. Або ж самі квіти, це завжди ідеальна палітра кольорів! Наслідуючи природу – ніколи не помилишся.

– Чи займаєшся самоосвітою? Їздиш на майстер-класи? Можливо час розпочати власні?

– Якщо весь час не вчитися новому – можна легко втратити інтерес і зупинитися на певному етапі. В Україні є в кого вчитися і я намагаюся раз на півроку відвідувати майстер-класи. З останнього – це Форум фотографів новонароджених. Вперше в нашій країні відбулася така масштабна зустріч колег і це було надзвичайно круто. Два дні інтенсивного навчання зарядили новими знаннями і бажанням рости. Обов’язково поїду і наступного року.

Мені й самій дуже хочеться ділитися знаннями. Останнім часом, навіть вже нема сумніву зможу чи ні. Знаю точно, що мені є що сказати і порадити новачкам. Нещодавно отримала пропозицію від колеги провести навчання для дівчат в її студії і думаю, що ми втілимо цю ідею в життя ще цього літа.

21
22
23 24

– Чого чекати твоїм маленьким клієнтам найближчим часом?

– Планів багато і я реалізовую їх поступово. Нещодавно ми зробили невеличкий ребрендинг і повністю змінили лого.  Зараз готуємо нові подарункові сертифікати і упаковку для готових фото. До кінця літа студія переїде поверхом вище, де у мене буде більше простору, я дуже цього чекаю, бо вся моя краса вже не влазить у теперішні квадратні метри. Роботи багато і ці всі речі тримають мене в певному тонусі, не дають розслабитися, та мені подобається такий галаман, я живу тим, чим займаюся. Тому, найближчим часом, чекайте від мене ще більше краси, я не планую зупинятися.

Росана Тужанська
Фото: Олександра Шманько, портрет героїні – Олександра Ільтьо

0 #
# newborn # ужгород # фото новонароджених # фотосесія