Впродовж кількох місяців в Ужгороді тривав проєкт «Музичне літо» для підлітків від громадської організації «Соль Дієз», спрямований допомогти розкритись підліткам, зняти стрес, тривожність, покращити комунікацію через музику та створювати її разом.
Як розповіла у коментарі Varosh комунікаційниця «Соль Дієз» Вікторія Кумгир-Новак, учасниками проєкту «Музичне літо» стало 15 дітей з різних куточків України віком 13-16 років.
«Музика – це один зі способів невербальної комунікації, яка дозволяє безсловесно висловити емоції та почуття, які інколи сказати складно. Музичні терапевтичні заняття ініціювала засновниця «Соль Дієз» Катерина Кудашева – музикознавиця, звукорежисерка, музична педагогиня, випускниця Академії Sound of Change та International summer course Orff Institute», – розповіла Вікторія.
У межах проєкту тричі на тиждень підлітки відвідували заняття, на яких знайомилися з різними музичними інструментами, вчилися грати на них та створювати мелодії. Також на заняттях діти багато співали, пізнаючи різноманітний музичний світ.
Вікторія Кумгир-Новак каже: «Заняття в Соль Дієз – це така собі «кругосвітня подорож» музикою. На заняттях Катерина Кудашева часто використовує фольклор: як закарпатські пісні, так і різних народів світу. Народна музика доступна мелодично та ритмічно. Багато хто з методологів музичного розвитку рекомендують починати музичні заняття саме з фольклору, адже це – «генетичний код нації».
Крім фольклору в репертуарі «Музичного літа» за 2 місяці були й пісні популярної музики, які просили виконувати самі діти, наприклад, «Спи собі сама» Кузьми Скрябіна.
Для спільного музикування на заняттях використовували різноманітні ударні та перкусійні інструменти: джембе, ксилофони, пелюсткові барабани ручної роботи, вироблені в Харкові, кабасу, трикутники, дарбуки, ритмічні палички, boomwrackers, шум дощу.
«Фаворитами» серед значної кількості інструментарію студії стали різноманітні барабани та гітара. Якщо ж із грою на гітарі в когось виникали труднощі – допомагала учасникам музична тренерка, асистентка фасилітатора, гітаристка Аліна Кузнєцова.
Чи не найцікавішою та творчою частиною занять був період написання пісні, який об’єднав учасників в один цілісний колектив.
Для створення пісні діти поділилися на чотири групи залежно від спільних інтересів та вибору теми. Кожна група відповідала за 1 куплет і писала його в тому стилі, в якому хотіла. Так усі разом вони створили пісню «Про все на світі», або інакше – «Літню рапсодію».
Початок пісні написаний з використанням гуцульського ладу та елементами закарпатського діалекту. Серед наступних куплетів – алюзія на пісню Скрябіна «Спи собі сама», виразно містичний куплет, а також куплет на абсурдну тематику («Басовий ключ пішов у другий клас»). Приспів «Літо-літо…в Соль Дієзі» діти придумували спільно.
Останній куплет – патріотичний, піднесений, з вірою в світле майбутнє нашої країни.
Свою авторську пісню діти презентували на заключному фінальному концерті проєкту.
Проєкт втілювається Карпатським фондом за підтримки COFRA.
Учасники проєкту “Музичне літо”
Тетяна Клим-Кашуба, Varosh
Фото надані Вікторією Кумгир-Новак
Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook та Instagram.