У документальному фільмі крізь призму історій людей, що працюють в галузі археології, можна дізнатися про історію, розвиток та становлення цієї науки на Закарпатті.
Свого часу, навчаючись на історичному факультеті та в аспірантурі УжНУ, Іван Логай кілька років провів на археологічних розкопках. Саме під час експедицій і виникла ідея розповісти про археологію по-новому, аби відкрити цю сферу діяльності для ширшого кола людей, розповів у коментарі Varosh автор ідеї та режисер.
«У людей часто існують клішовані уявлення про археологію як науку. Тож головною ідеєю було познайомити широкий загал не лише із зі специфікою археології, але і з людьми, які в ній працюють. Тобто, я намагався робити акцент не стільки на науці, на сухих фактах, а показати саме людей в цій професії – хто вони, чому обирають такий стиль життя і які виклики постають перед ними», – розповів Іван Логай.
У фільмі можна побачити 4 повних інтерв’ю із закарпатськими археологами Олександром Дзембасом, Володимиром Мойжесом, Ігорем Прохненком та Степаном Пеняком, які розповідають про історію археології на Закарпатті від її основ, закладених Тиводаром Легоцьким у XIX ст., і до сучасності.
Також для створення стрічки автор використав архівні відео, інтерв’ю та короткі коментарі нині вже покійних доктора історичних наук й археолога Едуарда Балагурі та видатного вченого, археолога, дослідника закарпатських старожитностей та замків В’ячеслава Котигорошка, якому власне фільм і присвячений.
Над створенням кінострічки Іван Логай працював разом зі знімальною групою проєкту «ПравдаЄ» упродовж двох місяців. Консультантами виступили вже згадані археологи Володимир Мойжес та Ігор Прохненко.
Фільм триває 43 хвилини. У вільному доступі його можна буде переглянути вже з цієї неділі, 13 жовтня, на youtube-каналі Люди.на (Lюdи).
Тетяна Клим-Кашуба, Varosh
Фото зі сторінки Археологічного музею ім. проф. Е. Балагурі у Фейсбуці
Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook та Instagram.