9-10 березня відбудуться «Дні української культури в Будапешті», організовані Інститутом Центральноєвропейської Стратегії у співпраці з речницею української меншини в Угорському Парламенті Ліліаною Грексою та Державним самоврядуванням українців в Угорщині.
Андрій Любка, директор ІЦЕС, каже: Дні української культури Інститут Центральноєвропейської стратегії організовує з огляду на ту складну ситуацію, яка є у співпраці між нашими двома країнами. З огляду на велику кількість українців, які живуть в Угорщині, зокрема в Будапешті, і тих, які проживають там уже довгий час, і тих, які стали біженцями, яких прийняла Угорщина. І, перш за все, з огляду на те, що в Угорщині запрацювала перша державна школа з українською мовою навчання.
Книжковий клуб “ЧитаЄмо українською» проводить освітньо-мистецький центр Української Асоціації “Єдність” у Будапешті
— Саме імпульс відвідати діток, створити для них свято української культури, наповнити їхню бібліотеку українськими книжками, щоб ці діти росли українцями, щоб мали зв’язок з Україною, щоб бачили українських письменників і мріяли в майбутньому повернутися в Україну, будувати мирну Україну — цей імпульс і був найвагомішим серед причин провести ці заходи, — пояснив Varosh Андрій Любка.
Українські діти в Будапешті вчитимуться у першій зареєстрованій україно-угорській школі й гімназії
З України до Будапешта поїдуть письменники Ярина Чорногуз, Галина Малик, Андрій Любка та фотограф та військовослужбовець ЗСУ Дмитро Балховітін.
В рамках святкувань Днів української культури в Будапешті проведуть кілька заходів. Один з них — це творча зустріч із українською діаспорою, яка живе в Будапешті, присвячена Шевченківським дням. Заплановане урочисте офіційне покладання квітів до пам’ятників Тарасу Шевченку та Шандору Петефі.
— Петефі є символом боротьби угорців за свободу і незалежність, він був одним із лідерів угорської революції за незалежність. І цей ідеал, який показував Петефі, він важливий і для нас, тому ми на знак поваги до угорського народу покладемо квіти і до пам’ятника поету і революціонеру Шандору Петефі, — каже Андрій Любка.
Команда з України зустрінеться з дітьми в українській школі та передасть бібліотеку із понад пів тисячі книжок українською мовою, не лише українських авторів, але і зарубіжних українською мовою.
— Це все нова сучасна література, сучасні нові красиві видання, які ми хочемо передати в шкільну бібліотеку, для того, аби діти мали можливість читати не тільки те, що є в програмі з української літератури, а й те, що може бути їм цікаве у різному віці, від молодших класів до підліткового віку, — розповів Андрій Любка.
З України до Будапешта поїдуть письменники Ярина Чорногуз, Галина Малик, Андрій Любка та фотограф та військовослужбовець ЗСУ Дмитро Балховітін.
Також Інститут Центральноєвропейської стратегії організовує фотовиставку фотографа Дмитра Балховітіна — уродженця Донеччини, який сьогодні воює на Донеччині у Донецькій теробороні. Чоловік — професійний фотограф, фотографує красу степової Донеччини і показує, яка це прекрасна і неповторна частина української землі.
— Це наша продумана акція. Ми хочемо показати не руїни, не розбомблені міста, бо це всі бачать щодня, а показати, чому українці, і зокрема донеччани, вихідці з цього регіону воюють за цей регіон, який він прекрасний і за що вони його люблять.
“Червона рута” лунає в Будапешті: як українці в Угорщині згуртовуються задля стійкості та перемоги
Проведуть також дискусію для угорської аудиторії за участі відомих угорських інтелектуалів Крістіана Нярі (Nyáry Krisztián) та Балажа Шіпоша (Sipos Balázs), Ярини Чорногуз та Андрія Любки. Говоритимуть про культуру, і про стосунки України та Угорщини, про боротьбу з пропагандою, і про те, як насправді виглядає життя в Україні.
— Будемо говорити про те, що ми можемо зробити один для одного у світі, який стрімко котиться у прірву, і в якому починає панувати хаос, і старі цінності, які для нас є частиною нашої ідентичності, нашого життя, нехтуються з багатьох сторін. Як відвоювати і відстоювати свої цінності, демократію, і Європу, і культуру у цей час. — каже Андрій Любка. — Це фактично мініфестиваль, де будуть і зустрічі з дітьми, і зустрічі з дорослими українцями, українськими біженцями та діаспорою, і розмови з провідними угорськими інтелектуалами та представниками угорської громадської думки, і, безумовно, вияв поваги до лідерів націй — Тараса Шевченка, і Шандора Петефі.
Детальну програму “Днів української культури в Будапешті” можна прочитати за посиланням. Подію організовує ю ICES – The Institute for Central European Strategy у співпраці з Речницею української меншини в Парламенті пані Grexa Liliána Ukrán Nemzetiségi Parlamenti Szószóló, Українці Угорщини – Державне Самоврядування Українців Угорщини та PEN Ukraine.
Зоряна Попович, Varosh
Фото: Infopost
Не пропускайте цікаве з життя Закарпаття! Читайте більше в наших соцмережах — Facebook та Instagram.