Сонний Ужгород поступово прокидається, пташки створюють мелодію ранкового міста, ти в затишному й позачасовому просторі, грає делікатна музика, починається традиційне неспішне ранкове чаювання.
Гості збираються за спільним столом, обирають піалу, знайомляться, оглядають виставку картин, перебувають у передчутті чайного дійства…
Вода досягає оптимальної температури, відтак очікує свого часу у сріблястому фігурному термосі. Чайний лист спочатку потрапляє до “коробочки” ча хе – з цього починається знайомство з чаєм, його структурою, ароматом, відтінками – з рук у руки передається ча хе, лине перша емоція чаю. Поруч – бамбуковий столик ча бань – він стає простором для чаювання, на його поверхні розташовуються керамічний чайничок ча ху, скляна ємність ча хай і піали. Ось листочки опиняються в чайнику, гаряча вода правильної температури пробуджує чайний дух, настій поступово розкриває свій зміст і настрій… Теплою водою зігріваємо глиняний чайник і зовні, крізь його стінки немов “проколюємо” листочки, вода торкається також піалок. Бамбуковий столик “приймає” до себе перший настій (у ньому є отвори), а з другим “проливом” починається смакування, спостереження чаю…
Під час дійства лист проходить власний шлях: від “коробочки” ча хе, до керамічного або порцелянового чайника, скляної або ж керамічної ємності ча хай, відтак до піали. У чайничку він вичікує свою паузу, щоразу довшу, час заварювання для кожного проливу – від 5 до 30 секунд, кількість етапів заварювання сягає від 4 до 12 разів – усе залежить від власне чаю й міцності, яку бажаєш. Ча хай (означає “море чаю”) має ще одну назву – гун дао бей, себто “чаша справедливості”. Цей посуд практичний і зі своїм сенсом: у ньому чай охолоджується, врівноважується. Хтось спитає, чому одразу не розлити настій з ча ху у піалки? Відповідь – у виразі “чаша справедливості”: у ній чай стає однорідним, відтак усі гості одержують однаково насичений напій. Є певна медитація у спогляданні чаю крізь скло ча хаю: з кожним проливом делікатно змінюється відтінок. Під час заварювання поступово відбувається градація кольору, аромату, смаку, простір наповнюється чайним настроєм, спокоєм, бесіда – тиха й неспішна, з чаєм ти немов споглядаєш життя, власний стан, відчуваєш момент “тут і зараз”.
«Останнім часом я не встигав чаювати, тільки ввечері знаходив вільну хвилину. Хотілося виділити час і для ранкового чаю. Вранці всі поспішають, чому би не призупинитися? Мені хотілося також познайомити людей з чаєм – десь так і виникла ідея ранкових чаювань», – розповідає Армен Михайлянц, організатор дійства.
Кожне чаювання дарує нові чаї. Чай по-різному розкриває свій характер залежно від сезону, погоди, настрою товариства й моменту. Інколи чаї обираються завчасно перед традиційним ранковим чаюванням, але частіше вибір залишається маленькою інтригою. Справді, чай не запланувати, у його виборі довіряєш інтуїції, внутрішнім вібраціям, прислухаєшся до миті.
«Напередодні ввечері я планую один чай, а вранці все може змінитися… Спостерігаю, як люди приходять на чаювання, і може з’явитися відчуття, що треба зовсім інший чай, ніж я запланував…», – ділиться Армен.
За традицією, гостям пропонуються два чаї, але не рідко атмосфера сприяє додати ще один чай. Вони можуть бути схожі за характером, або ж навпаки мають певний невловимий контраст. У чайній карті закладу представлено понад 50 видів китайського чаю, а чайна книга розповідає їхню історію. Білі, Зелені, Червоні, Улун (Бірюзовий), Шен Пуер, Шу Пуер – це, скажімо, “категорії” чайного листа. Кожен чай – своя неповторність – Білий “Срібні голки”, Зелений “Лун Цзин”, Червоний “Дян Хун”, Улун “Те Гуань Інь”, Шен Пуер “Дикі Сніжні Дерева Менку”, Шу Пуер “Вогняна Перлина” та багато інших.
«Для мене смак є другорядним, першочерговим є стан, який дарує чаювання», – каже Армен.
У Китаї чай асоціюється з культурою тонкого сприйняття реальності. Чай надихає спостерігати життя і себе у ньому, а своєрідна медитація наповнює повсякденність тонким сенсом. Можна ж просто буденно залити чай, однак тоді не буде своєрідного перформансу, де кожна дія має певний сенс.
Вдивися у кристалічну прозорість настою: уяви неймовірні гори, де зростав чайний лист, людей, які дбайливо його збирали. Прислухайся: відчуй вітер, який ніжно лоскотав кожен чайний листочок, дощ, що турботливо його омивав, сонце, що делікатно зігрівало. Спробуй осягнути чай: відчуй смак і післясмак, багатогранність відтінків, а головне – стан, який дарує чай.
Справжній китайський чай – це не тільки про аромат і смак, це про відчуття наповненості, вміння зупинитися й усвідомити мить.
Уже близько трьох місяців, щотижня, о 8.00 в ужгородському Indigo Shanti-café відбуваються ранкові чаювання. Це змога почати день по-іншому: коли замість кави – чай. Заклад відчиняється на дві години раніше саме для учасників чаювання, інтер’єр злегка переформатовується, делікатна музика створює гармонійний фон, простір огортається у камерну атмосферу ранку, фактурні піали наповнюються чаєм, новий день починається по-новому, а чай у теплому колі надихає зупинитися й видихнути, аби з енергією зануритися у робочий день.
Анонси ранкових чаювань ви знайдете на сторінках закладу у Facebook та Instagram.