Життя

Клод Азема: “Петанк створює дружбу навколо себе. Це спорт миру. Він об’єднує людей”

7 Травня 2014 4 160

Минулий уікенд був довгоочікуваним і насиченим для любителів французької національної гри в кулі петанк. Травнева традиція найзахіднішого обласного центру — міжнародний турнір з петанку "Сакура". Цього разу — близько сотні учасників з Словаччини, Угорщини, Чехії, Болгарії, Латвії, Литви, Нідерландів, США, Марокко, Білорусі, Росії, України (Київ, Харків, Львів, Івано-Франківськ, Ужгород) а головне, з Франції приїхали до Закарпаття.

Звісно, Франція і взяла найсмачніші трофеї, а також навчала петанкістів тонкощам цього спорту. Делегацію представили Президент Міжнародної федерації петанку Клод Азема і чемпіони світу — Дені Олмос та Крістіан Фаззіно. Ми поспілкувалися з мсьє Клодом, відтак подаємо пряму мову англійської з французькою вишуканістю, перекладеною українською.


Українські дівчата — вправніші петанкістки


Коли бачу петанк, у якому би місці це не було, це завжди чудово. І я дуже радий спостерігати, що петанк розвивається в Україні, і загалом рівень зростає. Особливо — у Києві, Харкові, Ужгороді. А Петро Гойс, Президент федерації петанку України розвиває, працює для цього багато й докладає чимало зусиль.

Що стосується рівня гравців, то у всіх по-різному. Це залежить від кількості й якості їхніх тренувань. Мені це дуже цікаво. Рівень гравців тут досить сильний, вважаю, що зараз треба старатися над тим, аби збудувати спеціальний гральний корт.

Я бачив ваших юних гравців, у дуплетах (коли грають по двоє гравців у команді) я грав з вашою юною дівчиною з Ужгорода Анною Михальчич. Скажу, що дуже добра гра. Інші дівчата з Ужгорода також грають добре. Хочу сказати, що рівень дівчат кращий, ніж рівень хлопців у вашій країні. Гадаю, ви потребуєте досвідчених тренерів, вчителів, які навчатимуть тут, тренуватимуть. Вашим гравцям треба поступово, не надто поспішаючи, вдосконалювати свою майстерність, аби ставати все кращими.


Навчати вчителів


Вважаю, що в Україні наразі не достатньо саме вчителів петанку. Перш, ніж впроваджувати петанк у будь-якій країні, то, у першу чергу, треба навчити потенційно хороших гравців. Відтак потрібні саме тренери, які мають потенціал, аби навчати початківців — хлопців, дівчат, чоловіків і жінок. А після одержання відповідного рівня, необхідні спеціальні курси з петанку, на яких тренують кращих гравців. Це вже зовсім інше. Але для початку маємо навчати молодих людей і загалом початківців, а вже пізніше можна організувати курси вищого рівня, тренінговий табір, але для цього потрібно пройти довгий шлях.

Особисто я був вчителем молодих гравців, раніше тренував французьку команду юніорів, згодом був тренером національної команди. Коли їжджу до інших країн, то інколи проводжу заняття. Зараз ми маємо і у Франції, і в інших країнах світу тренерів з дуже хорошим рівнем. До прикладу, маємо хороших вчителів-гравців у Чехії, Австрії, Словенії. Зараз мені цікаво навчати тренерів для Польщі, місто Бялисток. Я сподіваюся, що одного дня ми побачимо одну людину або й двох, які зможуть навчати інших вчителів. Це насправді дуже необхідно. Відтак треба навчати вчителів, які навчатимуть інших любителів петанку.


Турнір у старому Ужгороді


Тут, у вас дуже чудове місце для гри в петанк, парк з його алеями — це чудово. Звісно, сьогодні дещо холодно (у день інтерв’ю), інколи у Франції ми грали у сніг чи під сильною зливою. Дуже добре, що на цьому турнірі представлено багато країн — це означає, що людям до вподоби перебувати тут і грати. Люди тут хороші й доброзичливі. Помітно, що петанк вдосконалюється, хочеться сюди повернутися.

Мені подобається це старе місто з його замком. Я насолоджуюся Ужгородом цілком і сповна.

Сильні гравці — з Центральної і Східної Європи, кращі гравці загалом з Чехії та де-не-де у Польщі — це у цілому. А тут, на турнірі я бачив багатьох хороших гравців з Білорусі, спостерігаю достойних суперників з Росії, Латвії, Литви деякі гравці грають добре, але не надто добре. Є хороша команда також зі Словаччини.


Щаслива куля немає значення для досвідченого гравця


Для того, щоб стати хорошим гравцем, треба тренуватися, тренуватися і тренуватися. Чим більше граєте, тим кращими петанкістами станете. Але варто мати методологію тренувань, адже не достатньо просто приходити з родиною і грати… Тут і удачі, й випадку не достатньо, краще постійно тренувати свій поінт (у петанку мається на увазі ставити кулю ближче до кошонета, м’ячика, який є ціллю. Можна ще бути шутером, задача якого, відбивати кулі суперника від кошонета). Ставити-ставити-ставити. У вас це має дійти до автоматизму. Потім можна тренувати свій шут (вибивання кулі суперника). Вибивати-вибивати і вибивати. Варто тренуватися з сильними гравцями, а то й дуже сильними. Ви не досягнете прогресу, якщо гратимете проти петанкістів вашого рівня. Після того, як ви стали чемпіоном, то дуже важливо мати певне національне вбрання.

Ті, хто кращі з кращих гравців, то вони переможуть і без удачі. Вчора, до прикладу, мав проблему з щасливим м’ячем опонента, однак усе одно нема значення, все одно мусиш боротися. Але кращі — все одно завжди переможці. Тут не треба бути успішним, вважаю, першочергово треба бути хорошим практиком.


20 років петанку


Граю у петанк близько 20 років. Також я грав у регбі, люблю регбі. Зараз же ми можемо навчати молодих людей, до речі, не принципово починати грати з раннього віку, аби стати добрим гравцем, бо це ж не гімнастика й не атлетика. Можна почати грати у 20 чи 30 років й стати хорошим петанкістом. Вам не обов‘язково бути гравцем з 20-річним чи 30-річним стажем. Але суттєво — грати регулярно, поза межами свого звичного поля й проти потужних команд. Бо ж є гравці, які чемпіони у себе, а на відстані 5 км вони вже більше не чемпіони (усміхається).


Не петанком єдиним, адже є ще рок-н-рол


Я дуже люблю танцювати, танцюю багато. Не йдеться про дискотеки, у Франції часто бувають саме танцювальні вечори або спеціальні вечірки танцювальних клубів. Найбільше люблю танцювати рок-н-рол, вальс і вже потім танго. Мої перфектні танці — це рок-н-рол і вальс. Але сьогодні я не зможу потанцювати з вами, прошу вибачення, ви ж сьогодні не вільні для танцю (сміється). Маю мелодії вальсу на своєму телефоні.


Філософія петанку зближує


Петанк — це дуже гарний спорт, який об’єднує усіх — чоловіків і хлопців, жінок і юних дівчат, старших людей, людей різного походження, етнічності. Тут поєднуються навіть філософія і політика. Ось вчора спостерігав дружню гру росіян та українців. У першу чергу, це петанк, а все інше — зовсім не важливо. Це спорт миру, у певних країнах, де напружена ситуація, цей спорт об’єднує людей. Це, так би мовити, дружній спорт. Це дуже добрий спорт, який має філософію і створює дружбу навколо себе.


Довгоочікувано


Ми дуже довго спілкувалися з Петром Гойсом. Кілька років тому ми бачилися у Словаччині. Грали у Чехії, Польщі, я радий був бачити його на Світовому чемпіонаті, на Європейському чемпіонаті. Я знаю, наскільки важлива для нього гра у петанк, я пообіцяв, що одного дня завітаю. Я обіцяв і я приїхав. Ми приїхали з двома кращими гравцями Франції і загалом. Тепер я бачу, що це справді була дуже хороша ідея й було дуже цікаво.

P. S. Французька команда перемогла у змаганнях дуплетів (по 2 гравці у команді) та триплетів (по три гравці у команді) у турнірі А, до якого проходять кращі команди у відбірковому турі. Здебільшого у кожній грі вона перемагала з рахунком 13:0 (в одній грі можна максимально набрати 13 очок), однак у відбірковій "швейцарці" спочатку програвали команді, у складі якої були ужгородка, харків’янин та голландець, з рахунком 8:2, однак зрештою, перемогли з рахунком 12:8.


Результати "Сакури- 2014":

Турнір тет-а-тет:

Турнір дуплетів:

Турнір А:

Турнір В:

Турнір триплетів:

Турнір А:

Турнір В:


Про найкращі місця для гри в петанк в Ужгороді читайте у нашому матеріалі.


Евеліна Гурницька, Varosh

Фото: Андрій Кирилюк

0 #