Життя

Катя Моргентал: відродити бренд прадіда

2 Червня 2019 1 202

Історія MORGENTAL почалася ще в першій половині ХХ століття. З розповідей прабабусі, відома на Закарпатті дизайнерка знає, що її прадід Антал Могрентал (Antal Morgenthal) – за часів Австро-Угорщини був професійним кравцем і створював чоловічий верхній одяг і вже тоді входив до товариства виробників та мав свою “фірмову етикетку” або “лейбл” з написом MORGENTHAL, котрий пришивав на свої вироби. Дізнавшись цю історію Катя вирішила взятися за відродження бренду прадіда.

Ми розпитали про все це у дизайнерки та із задоволенням розповідаємо вам. Далі – пряма мова.


MORGENTAL – наше прізвище, що в перекладі з німецької мови має дуже живописний переклад – «ранкова долина».

З моменту роботи мого прадідуся пройшло багато років, справа була забута, призупинена і навіть втрачена… Зараз мені хочеться її відродити вже у своїй творчості, з історією своєї сім’ї та традиціями і культурою землі, де я народилася.

Продовжити справу свого прадіда – діло честі для мене особисто, адже це продовження традицій мого роду.

З чого все почалося

Я от з самого дитинства мріяла і переконливо знала, що буду дизайнером. Лише тоді, майже 30 років тому, маленька Катруся мріяла створювати одяг, як прадід або ж навіть взуття, як  дід. З інтер’єрними речами доля мене звела трішки пізніше. Я навіть добре пам’ятаю той альбом, в якому малювала ескізи одягу та взуття, а дідусь під тими малюнками ставив свої професійні підписи-затвердження моїх наївних дитячих розробок… і я ощасливлена бігала по хаті і всім розповідала, що мої дизайни запустять у масове виробництво. Це було найбільше щастя для всієї сім’ї, дитя раділо і дідусь був невимовно щасливий, що справа матиме продовження. Я пам’ятаю, що він навіть декілька разів провів мене на виробництво взуттєвої фабрики, де працював. Тоді, для мене це було найбільшою подією в житті, яка тільки могла статися і я великими, здивованими, витріщеними від захвату очима, спостерігала за тим, як створюється взуття на фабриці. Його було так багато, що навіть важко було порахувати…

Morgental3

Schiratti Maria & Morgenthal Antal

Звісно, пройшли роки, я виросла, але мріяти не переставала. Я всім-всім про це розказувала, про те, що буду дизайнером. І всі навколо переконливо вірили, ні на мить не сумніваючись в моїй дитячій правді.

Відучилася 5 років в художній школі, потім 4 роки навчання в художньому Коледжі Мистецтв ім.А.Ерделі на кафедрі “Живопису”, потім ще 4 роки в ЗХІ (тепер вже Закарпатська Академія Мистецтв) на кафедрі “Дизайну інтер’єру” і лише після того вирішила продовжити сімейну традицію.

Дизайнером одягу чи взуття я так і не стала, проте дуже сильно захопилася предметним дизайном і та моя особлива любов до тканин і до моди трансформувалася в дизайн текстур для тканин. Тому це одна з тих особливих ознак наших колекцій, бо всі тканини я розробляю особисто, відмальовую ідеї вручну, потім редагую в програмах, а далі вже друкуємо все на тканині і відшиваємо готові вироби. Хтозна, можливо і до одягу колись доберусь…

Morgental14

Робота з інтер’єрним текстилем стала для мене ідеальною серединою між фешн-дизайном та дизайном інтер’єру, своєрідним “золотим січенням” моїх дитячих мрій і того, що я створюю на сьогодні.

Про колекції MORGENTAL

Кожна колекція MORGENTAL була створена мною особисто. Обожнюю крихкі моменти народження ідеї, безсонні ночі пошуків, перші прототипи, їх фотографування, тестування якості. Щоб запустити предмет або серію в життя, проходить чимало часу, але це надзвичайний і дуже цінний період для мене. Я часто живу з цими предметами вдома, вони мене оточують в побуті повсякденно. І, тестуючи кожен предмет персонально, вдосконалюю все за потреби, і лише потім все запускається більш масово.

Саме тому, кожна серія, кожен предмет, проходить всі сакральні моменти творення і трансформації, холоднокровні етапи відсікання всього зайвого і довгих пошуків найвдалішого виконання, що часто тривають по декілька років, але це все задля досягнення бажаного результату. А буває, щось нове створюється абсолютно спонтанно і за лічені години. У кожного предмету з колекції є своя особиста і унікальна історія.

Morgental13

Про BE CREATIVE DECOR

Спочатку була мрія, потім з’явилася невелика крамничка у старому центрі міста. І було в тій крамниці багато-багато всілякого добра. Називалася вона саме BE CREATIVE, а все добро, що в собі оберігала – BeCreativeDecor. З кожним роком з’являлося все більше нових жителів на поличках маленької крамниці і в один чудовий момент та маленька справа стала великою, а відтепер ще й окремою лінійкою – MORGENTAL KIDS.

Колекція інтер’єрного декору для всієї сім’ї, для маленьких діток і для тих, хто в душі завжди юний.

Morgental16 Morgental17

Про коріння

Шануйте коріння, любіть своє рідне, розвивайте автентичне, бережіть сакральне, діліться історіями і створюйте власні. Лише так ми чогось варті і лише так ми залишимо слід по собі для нащадків.

Це мій творчий експеримент, життєва філософія та погляд на утилітарні речі, які мають оточувати нас в повсякденному житті.

Це – гармонія фактур та пропорцій, співвідношення лаконічних форм в просторі, простота поєднання природних текстур та легкість візуального сприйняття, відкидання всього зайвого заради чистоти всередині і зовні.

Morgental18

Це гармонія людини і простору. Місце і спосіб самовираження. Це філософія думки та стилю. Предмети, які несуть в собі історії.

Це наші головні принципи роботи над тим, що було і що ще буде створено командою бренду MORGENTAL для вас.

Дивіться більше на сайті morgental.com.ua, а також у facebook та instagram.

Більше про коріння Каті читайте у нашому спецпроекті «Коріння»: багатонаціональне Закарпаття в історіях незвичайних людей

Росана Тужанська
Фото: Наталі Павлик, Катя Маріаш, Катя Моргентал

0 #
# morgental # дизайнер # катя моргентал