Неодмінними асоціаціями, що породжуються терміном "дев’яності" є бізнесмени у піджаках кольору бордо, жінки в лосинах кольорів веселки, "дев’ятки" кольору вишні і мокрого асфальту, поява закордонних солодощів та фільмів, "відсіки" і касети, а також певний "бєспрєдєл", пов'язаний із становленням в Україні після союзу самостійного і незалежного життя.
Коли певний історичний етап відходить у минуле, пам’ять про нього починають оживляти в літературі. Порівняно нещодавно цим зайнялося видавництво "Темпора", запустивши серію книг про особливості дев’яностих у містах України. Про це десятиліття у своїх містах вже написали Сергій Жадан, Юрій Андрухович, Анатолій Дністровий, Павло Вольвач тощо.
Про Ужгород написав Лесь Белей – знаний в краї, та за його межами, поет. Реалії життя в рідному місті у дев’яностих відобразилися у книзі "Ліхіє дев’яності: Страх і ненависть в Ужгороді", презентація якої днями відбулася у Закарпатській обласній бібліотеці.
– Слово "ліхіє" у назві – це не синонім до слова "лихі", тобто погані. З російської "ліхіє" перекладається як "бравадні", щось таке, що нагадує англ. "roaring". Це книжка про дев’яності, певний культурологічний тріп у минуле. Тема останнього десятиліття минулого століття – невичерпна, її висвітлили у художній літературі, однак у журналістському ключі вона поки що не досліджена, – каже Лесь Белей.
Книга орієнтовно розділена на кілька частин, кожна з яких відображає певні реалії ужгородських дев’яностих: особливості дитинства, молодості та студентського життя, способи заробити гроші, виникнення такого поняття, як рекет, поява конкурсів краси, справжній бум котрих припав саме на це десятиліття.
"Страх і ненависть в Ужгороді" – невигадані факти, зібрані воєдино із архівних матеріалів, коментарів очевидців та спогадів самого автора. Лесь зазначає, що тема дев’яностих йому близька – на цей період припало дитинство та юність автора.
– Для мене дев’яності – це не любов, і не ненависть, це – ностальгія за часом, коли відбулася еволюція комп’ютерних ігор, коли по телевізору можна було побачити закордонні серіали, ток-шоу, бойовики, коли словацькі та угорські солодощі тільки з’явилися на Закарпатті.
Загалом наразі вийшло 1000 примірників книги – їх можна купити або у автора, або у книжковому магазині "Кобзар".
Уривок з книжки читайте за посиланням.
Катя Брижань, Varosh
Фото: Маріан Логойда