Ідеї

Як стати програмістом? Міфи та реальність програмування

24 Грудня 2015 5 204

Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки – хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики, а інші стверджують, що достатньо навіть кількох тижнів самостійного навчання з підручниками. То що ж з цього правда, а що ні? Давайте розберемось.

Міф #1. Необхідно бути "гуру" в математиці та мати технічну освіту, щоб стати програмістом.

Базові знання алгебри є необхідними, але мова йде саме про середній рівень – для роботи над більшістю проектів їх буде достатньо. Значно більшу роль відіграє бажання навчатись та логічне мислення. До того ж сьогодні програмісти часто використовують в роботі додаткові плагіни та бібліотеки, які значно спрощують роботу.

Міф #2. Щоб вивчати програмування, потрібно йти до університету.

Cьогодні технології сягнули далеко вперед і більше не потрібно проводити 5 років в університеті, вивчаючи безліч сумнівних дисциплін, щоб отримати навички, достатні для практичної роботи. Курси, онлайн-заняття, книги, статті, інтерактивні веб-сайти – всі ці засоби дають можливість здобути як базові знання, так і значно поглибити їх саме в тому напрямку, який цікавий вам – на відміну від університетської програми.

Міф #3. Навчатися програмуванню можуть лише студенти, пізніше чи раніше це робити важко.

Здатність навчатись мало пов’язана з віком, набагато більшу роль тут відіграють мотивація, наполегливість та готовність працювати на собою. Дуже часто люди здобувають нову улюблену професію в 30 чи навіть 40 років. Ще один тренд сьогодення – програмувати навчають і дітей, адже, як показують дослідження професора Массачусетського технологічного інституту Mitchel Resnick, написання програмного коду розвиває аналітичне мислення, вчить мислити логічно та чітко, а також розвиває уяву.

Міф #4. Мені необхідно обрати одну мову програмування та завжди працювати лише з нею.

Для початку варто обрати ту мову програмування, яка є простішою чи цікавішою особисто для вас, для того, щоб опанувати основи програмування, а вже потім, коли почнете добре орієнтуватись в базових поняттях та технологіях, обрати саме ту мову, з якою хочете зв’язати свою спеціалізацію. Що більше мов та технологій ви знаєте, тим ширший ваш світогляд як фахівця та вища ваша цінність на ринку праці.

Міф #5. Всього за кілька тижнів можна досконало опанувати будь-яку мову програмування.

Тут багато залежить від вашого початкового рівня, проте частіше за все такі гасла не відповідають дійсності. Здобути базові знання можна досить швидко, проте, щоб якісно оволодіти програмуванням, вам доведеться ретельно працювати на практиці. Проте це не означає, що ви тривалий час не зможете працювати – сьогодні багато компаній відкривають позиції Junior Developer/Trainee, дозволяючи початківцям здобувати досвід на практиці.

Якими повинні бути перші кроки?

Якщо, обдумавши всі "за" та "проти" ви твердо вирішили стати програмістом, в цьому вам допоможе наша інструкція.

1. Аналіз. Вибір майбутньої спеціалізації чи зміна існуючої – серйозний крок, тому для того, щоб прийняти виважене рішення, потрібно розглянути всі важливі фактори. Який напрям роботи цікавий саме вам? Які спеціальності користуються популярністю? Де "поріг входження" найкращий для новачків? Які ресурси буде потрібно залучити для навчання? На всі ці питання потрібно буде дати відповідь.

2. План дій. Для того, щоб розуміти, куди ви хочете прийти та як цього досягнути, необхідний план. При плануванні цілей зручно користуватись критеріями SMART – ціль повинна бути конкретною, вимірюваною, досяжною, доречною, визначеною в часі. Приклад конкретної цілі – "до 1.07.2016 я хочу навчитись будувати прості алгоритми та написати свою першу програму на Python".

3. Вибір способу навчання:

• університет. Хороший варіант для тих, хто лише закінчує школу, проте для всіх інших витрачати кілька років заради зміни спеціальності переважно недоцільно;

• книги. Класичний спосіб навчання, серед його переваг – грунтовність та авторитетність, недоліки – в сфері програмування технології інколи втрачають актуальність швидше, ніж потрапляють на сторінки книг.

• статті та блоги. Переваги – оперативність, актуальність та доступність, недоліки – не завжди перевірена та достовірна інформація;

• вебінари. Хороший варіант вивчати лише практичну та доцільну інформацію, серед недоліків – відсутність індивідуального підходу та необіхідність високого рівня самоорганізації.

• курси програмування. Викладач пояснює все на практиці, дає домашні завдання та технічний відгук. Мінуси – не у всіх містах є такі курси, а також інколи їхня ціна є достатньо високою.

4. Вибір спеціалізації. Це важливий крок, від якого залежить, чи будете ви задоволені своєю роботою. Як вже було сказано, для вивчення основ ви можете обрати ту мову програмування, яка є простішою чи зручнішою для вас. А вже коли почнете добре орієнтуватись в базових поняттях та технологіях, зможете обрати свою спеціалізацію.

Обираючи спеціалізацію, орієнтуйтесь не лише на те, які напрямки зараз найпопулярніші, а й на те, що саме вам буде цікаво робити та вивчати щодня, адже програмування – це постійне самовдосконалення. Детальніше про те, для чого призначена та чи інша технологія та як обрати свою спеціалізацію, ми розповімо в одній з наступних статтей.

5. Практика. Найважливіший крок в навчанні – набуття практичного досвіду. Виконуйте практичні завдання, беріть участь у змаганнях та хакатонах, відгукуйтесь на стажування, розробляйте власні проекти – все це дозволить стати по-справжньому кваліфкованим спеціалістом та стане перевагою на співбесідах.

6. Володіння англійською. Незалежно від сфери чи спеціалізації, яку ви оберете, варто також паралельно вивчати англійську мову – в сфері ІТ це не лише мова спілкування з клієнтами, а й мова "за замовчуванням" для самоосвіти, роботи з найновішими технічними інструментами та управління проектами.


З чого почати?


В IT School ThinkMobiles ви можете пройти курси програмування залежно від вашого рівня – від новачків у програмуванні до досвідчених програмістів рівня Middle. Відмінною ознакою нашої школи є акцент на практичну складову навчання – наприклад, вже на третьому занятті "Базового" курсу студенти пишуть свої перші програми, поступово опановуючи все складніші і складніші інструменти.

Серед інших переваг навчання в нашій школі – досвідчені викладачі, які відповідають за розробку реальних проектів, регулярні технічні фідбеки від викладачів, а також можливість працевлаштування в компанії ThinkMobiles – одній з найбільших mobile app development & outsourcing компаній України.

Зробіть перший крок до своєї кар‘єри в ІТ!

ThinkMobiles, для Varosh

0 #