Ідеї

Formaline studio: інше бачення площі Народної

31 Травня 2013 4 710

Цей проект площі Народної розроблений Formaline studio для ініціативного конкурсу, організованого ГО "Міст".

Конкурсне проектування – ефективна і дуже поширена у сучасному демократичному суспільстві практика. Настільки поширена, що ніякі масштабні міські перетворення не мають права відбуватися без наявності кількох альтернативних проектів.

Основна мета – швидко і відносно не дорого отримати зріз ідей, які оцінює професійне журі, до складу якого входять представники громадськості та провідні фахівці. Потім результати мають бути представлені громадськості. Зовсім не означає, що проект який обрали, як найкращий одразу йде у реалізацію. Цю ідею беруть за основу для подальшої розробки.

Даний проект не претендує на те, щоб бути реалізованим та зберігає високий рівень умовності. Головною метою є не пошук естетики і не розробка дизайнерських елементів, а постановка питання: бути площі громадським місцем чи ні.

Площа народна – простора, оточена парком та сквером територія, знаходиться у центрі міста та у безпосередній близькості до набережної. Приємно вражає, і те, що тут немає ні торгових наметів, ні реклами. І в принципі, можна було б нічого не змінювати. Хоча не зовсім зрозуміло, де ж, власне, площа: довкола великого газону – досить вузький тротуар, як на звичайній вулиці, впритул до якого щільно паркуються машини. З одного боку вражає така кількість вільної озелененої території, а з іншого немає ніякої можливості нею насолодитися чи якось скористатися. Все що залишається – це пройти повз.

Зважаючи на те, що площа знаходиться у центрі, в одному з кращих житлових районів міста, біля набережної, неподалік навчальних закладів та громадських установ, вони повинна нести не лише офіційно-репрезентативний характер, а й враховувати інтереси громадян, що проживають та працюють поруч – вона, на нашу думку, повинна перш за все отримати ознаки громадського простору.

Площа Республіки. Берлін

Площа Республіки. Берлін

Аналоги організації подібних площ можна спостерігати у багатьох Європейських містах. Для прикладу розглянемо Берлін. Одна з головних площ міста – площа перед Рейхстагом.

Площа Республіки. Берлін

Площа майже завжди насичена людьми. Чергу перед Рейхстагом розважають міми та вуличні актори, хтось просто сидить або лежить на газоні, є санвузли. Безпосередньо перед будівлею площа вкрита мощенням, що плавно переходить у газон. Або площа у напруженому офісному і адміністративному районі на Потсдамер і Ляйпцігер Плац у Берліні запроектовані голандським архітектурним бюро DS landschapsarchitecten, де застосовані принципи ландшафтного урбанізму.

Площа виконана у вигляді великого пандусного газону, кут нахилу якого по краях досягає 35 градусів і поступово стає пологішим ближче до середини – таким чином кожен може обирати такий нахил, на якому зручніше відпочивати, це місце релаксації у самому центрі міста. Крім того, смугу зелені розділяють 5 величезних гойдалок, довжиною 21 метр кожна.

Потсдамер Плац. Берлін

Потсдамер Плац. Берлін

Основна мета проекту – зробити площу Народну активним громадським простором, надати мешканцям нові можливості проведення дозвілля, створити умови, для перебування у цьому середовищі, відобразити особливості регіону, а також, наситити його простими та зручними елементами: питна вода, туалет, інтернет, лавки та смітники. Головна ідея все ж полягає у тому, що простір не повинен нав’язувати якісь певні функції, а навпаки пропонувати свободу інтерпретації.

Візуалізація площі Народної

Першим кроком є очищення площі від автомобілів – обмеження руху приватного транспорту та заборона його паркування. У проекті ми дотримувалися принципів загальнодоступності – тут немає бар’єрів у вигляді тротуарів, сходинок чи будь-яких вертикальних перешкод, навіть рельєфна частина виконана у формі пандусів, по яких можна пересуватися на візку.

Умовно площа розділена на три частини. Перша частина – розміщена безпосередньо перед будівлею адміністрації. Логічним буде припущення, що саме в цій частині відбуватиметься найактивніша пішохідна активність та транзит. Саме тому ця частина облицьована мощенням. На ній передбачені точкові фонтани та освітлення, вмонтовані у покриття, які у вимкненому стані взагалі не помітні. Далі мощення градієнтом переходить у газон. Відвідувачі можуть відпочивати, читати, лежати або сидіти на траві і мають можливість самі обирати як використовувати простір.

Візуалізація площі Народної

Третя частина – штучно сформований рельєфний ландшафт, облицьований деревом підвищеної зносостійкості та газоном, на схилах якого хаотично розміщені валуни, що також можуть використовуватися довільно та створюють атмосферу гірського пагорбу, призначеного для різного роду активності. Простір насичений місцями для сидіння, смітниками та ліхтарями, хоча вони розміщені у таких місцях, щоб не заважати використанню площі кожному конкретному відвідувачу по-своєму – чи то бізнесмен, чи мама з дітьми, чи турист.

Візуалізація площі Народної

Ми адаптували природні символи Закарпаття, своєрідні візитні картки регіону, в урбаністичні елементи – сакури, гірський ландшафт та каміння, місцеві квіти та рослини, мінеральну воду. Це створить особливу локальну атмосферу і площа може стати не лише комфортним середовищем, а й одним із туристичних магнітів Ужгорода.

Використання площі передбачає різні види громадської активності: рекреації, проведення відкритих лекцій, вистав, перформенсів, виставок, громадських обговорень чи, навіть, політичного мітингу.

Даний проект є лише фрагментарним рішенням і повинен проектуватися у комплексі з прилеглими територіями, що здебільшого знаходяться у занедбаному стані, та інтегрованим у загальноміський контекст. Таке перетворення площі у громадський простір матиме і позитивний психологічний ефект: громадяни стануть ближчими до влади, а влада до громадян. 

Formaline studio, для Varosh.com.ua

Фото з мережі та власного архіву

0 #