Ідеї

Благодійний проект “Гонт” стартує в Ужгороді цими вихідними

4 Листопада 2014 3 752

Гонт, тес, драниця – все це діалектичні назви унікального дерев’яного матеріалу, яким перекривали дахи будівель вже з кінця XVII століття. Виготовлені з деревини легких сортів, гонтовані покрівлі відмінно слугували по 30-40 років.

Довговічність матеріалу як в давні часи, так і зараз, забезпечується тривалим та доволі складним процесом виробництва, таємниці якого на сьогоднішній день відомі обмеженому колу майстрів.


Проблема


Побачити справжній гонт в Ужгороді можна в Музеї народної архітектури і побуту, адже більшість хат у Закарпатті перекривали саме за такою технологією. Тим, хто хоче помилуватися рукотворними дахами нашого регіону, радимо поспішити – практично кожна гонтована покрівля в музеї гниє від надмірної вологи, моху та, звичайно ж, старості.

Саме на проблему відновлення дахів будівель таких особливих пам’яток архітектури і вирішив направити свою роботу проект "Гонт", який реалізовується в рамках програми "Майстерня громадської активності" за підтримки Колегіуму ім. Теодора Гойса Фонду Роберта Боша та Об’єднання MitOst e.V. В Україні програму проводить "Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій" за підтримки локальних партнерів, а фінансову підтримку надає Міністерство закордонних справ Німеччини.


Ідея


Ідея створення "Гонт" виникла цієї осені в місті Одеса на черговому зборі учасників Майстерні Громадської Активності. Втілювати ідею взялася Юля Воротняк – пластунка, випускниця коледжу мистецтв ім. А. Ерделі, а нині студентка Львівської академії мистецтв. Першим об’єктом, над яким "Гонт" взяв шевство, є горянська хата з села Стеблівка, що була привезена до ужгородського музею-села з Хустського району ще в 70-их роках минулого століття.


Рішення


Оскільки зволікати з новим перекриттям більше не можна, організатори проекту поставили амбітну ціль – замінити старий гонт новим вже у листопаді. Для реалізації задуманого "Гонт" співпрацює з міжгірськими майстрами, котрі вже зараз займаються виготовленням драниць на музейну хату із Стеблівки. Як згадувалося на початку – виробництво гонтин – складний та трудомісткий процес, який, крім всього, вимагає значних фінансових вкладень. Матеріальної підтримки, яку вже залучив "Гонт", навряд чи вистачило б для перекриття цілої хати, тому організатори запланували серію благодійних культурних заходів та розваг у стилі "етно".

Розпочнеться збір коштів в Ужгороді вже цими вихідними:

7 листопада, кафе-музей "Під замком" (вул. Ольбрахта, 3). Для всіх охочих підтримати проект виступить фолк-бенд зі Львова під назвою Lemko Bluegrass Band – в народі LBB. Якщо Ви ще ніколи не запалювали під драйвові композиції цього гурту, тоді приходьте 7 листопада в "Снек" і послухайте ковбойські співанки, гуцульський блюз та лемківське бугі наживо.

Вхід на подію безкоштовний, проте "Гонт" та хата зі Стеблівки будуть надзвичайно вдячні будь-якій вашій пожертві.


8 листопада, галерея Ілько (вул. Кошицька, 28). Вперше в нашому місті гратиме легендарний Гич-Оркестр. Коли ви кажете "гич"? Правильно, коли радість наповнює ваше серце. Що ж, цієї неділі восьмеро музикантів екстравагантного львівського колективу скупають присутніх у добрій музиці та віршах Тичини й Сосюри, ліриці Мар’яна Пирога, переосмислених і викладених по-новому народних творах.

Вхід коштує 50 гривень. В ролі квитка – гонтина, на якій кожен відвідувач вкаже своє ім’я, долучившись таким чином до перекриття хати в скансені міста Ужгород.


Плани на майбутнє


"Гонт" запланований як тривалий проект. В планах організаторів врятувати не одну пам’ятку народної архітектури, наступною з яких швидше за все стане гуцульська гражда з ужгородського музею-села.

Varosh

0 #