Art

Енді Воргол. Музей русина у Словаччині. Острівець поп-арту

12 Березня 2013 13 452

Енді Воргол відомий, як засновник школи поп-арту, митець роботи якого продають за десятки мільйонів доларів.

Він перевернув догори дриґом уявлення про мистецтво і зумів зробити вміст свого холодильника – символом епохи. Сам Воргол казав, що походить нізвідки. Увесь світ знає його як американського художника, але мало хто здогадується, що справжнє його ім’я – Андрій Варгола. І сам він русин-українець із лемківського села Микова.

Народився у родині іммігрантів-русинів Андрія Варголи та Юлії Завацької. Батьки переїхали в США з села Миково (Miková), яке тоді було у складі Австро-Угорщини на території теперішньої Словаччини.

Живучи в США він до кінця життя ходив до української греко-католицької церкви, а з мамою спілкувався русинською.

Зараз рідне село Енді Воргола – це польсько-словацьке прикордоння. Тут мешкає всього-на-всього 150 людей. Але й зараз у селі залишилось багато Ворголів. Більшість називають себе русинами, а дехто – українцями. Раніше про успішність земляка тут не знав ніхто, але із зникненням “залізної завіси” про Енді Воргола дізнались усі.

Митець ще за життя був настільки популярним, що після смерті аукціон із розпродажу його майна не зупинявся 9 днів. Сьогодні ж він найдорожчий митець ХХ століття. Три його картини – у 25 найдорожчих у світі.

Аварію зеленого автомобіля продали за 75 мільйонів доларів, ціна портрету Мерилін Монро – 84 мільйони, а 8 Елівісів пішли з молотка за більш ніж сто мільйонів.

За 15 кілометрів села, у якому народився художник є містечко Меджилабірці. Тут всього 6 тисяч населення, але це справжній Воргол-сіті. Центральна вулиця – імені Воргола, ресторан, пансіонат і навіть місцева школа носить його ім’я. Розмовляють тут зрозумілою для закарпатців – русинською мовою. Так само балакають і у багатьох селах Закарпаття.

Є у містечку і Музей сучасного мистецтва Енді Воргола. Крім картин, які вартують мільйони, тут сорочка у якій його хрестили в українській греко-католицькій церкві в Америці, шкіряна куртка, особистий фотоапарат та улюблені окуляри Енді.

Вхід до музею коштує – 3,5 € для дорослих; студенти, пенсіонери отримають знижку – 1,7 €. А за особисту екскурсію доведеться викласти майже 7 €. Щороку сюди приїздить зо 30 тисяч люду з усього світу.

Біля музею – пам’ятник-фонтан Енді Ворголу. Влітку з парасолі стікає вода – складається враження, що йде дощ. Вздовж стін – величезні копії пізнаваних у всьому світі банок з супом “Campbell’s”.

Від Ужгорода до Меджилабірців 110 км. Тож дістатися туди можна приблизно за 3 години.

Віталій Глагола, спеціально для Varosh.com.ua

Фото автора

0 #