Головна Ідеї Сharter city: хартійні міста – спроба втілити утопічні роздуми
Сharter city: хартійні міста – спроба втілити утопічні роздуми
Сharter city: хартійні міста – спроба втілити утопічні роздуми

Пошуки моделі ідеального укладу, зокрема на прикладі міст чи держав тривають вже не перше століття. Томас Мор писав про «Утопію», Томмазо Кампанелла про «Місто Сонця».

Не тільки теорія, а й вдалі приклади з історії провокують сучасних інтелектуалів на експерименти, натомість остання модерна спроба втілити ідею ідеального міста в Гондурасі провалилася.

Щоб зрозуміти, про що мова сьогодні, тобто що таке приватні міста, або хартійні міста (міста хартії), потрібно зробити три речі:

по-перше, дізнатися про історію німецького міста Любек, розташованого на узбережжі Балтійського моря, яке існувало за власними законами і стало гордістю Священної римської імперії;

по-друге, проаналізувати секрет успіху та розбудови Гонконгу, Дубаю, Сингапуру;

по-третє, познайомитися, бодай онлайн, з американським економістом Полом Ромером, його ідеями та переглянути виступ вченого на TED


А ось і кілька прикладів хартійних міст у різних куточках світу:

Проект приватного міста у Гондурасі, створення якого остаточно провалилося у другій половині 2012 року

Місто Сондо в Пд.Кореї, яке зводиться на насипному острові за 60 км від Сеулу

Проект технологічного міста у Кенії. Існує поки тільки на рівні ідеї

Ідея хартійних міст – у автономності, мобільності та гнучкості. Вони повинні функціонувати на основі унікального адаптивного законодавства, адміністрування, власної правоохоронної та податкової системи.

Такі міста є системами, які повинні існувати на основі найновіших технологічних рішень і не бути обтяженими жодними бюрократичними чи іншими факторами розвитку, які обумовлені державами чи територіями, в межах яких створюються міста.

За задумом Пола Ромера, модель хартійного міста повинна ґрунтуватися на горизонтальній комунікації, добровільній згоді та ініціативі його жителів. Люди мають переїздити у такі міста не через бідність чи пошук роботи, а через бажання комфорту та унікальних можливостей.

Звісно, створення хартійного міста в межах Закарпаття або бодай десь поряд виглядає абсолютно нереально, але окремі положення теорії могли б наштовхнути на роздуми місцевих мерів, чиновників та громадських активістів.

Дмитро Тужанський, Varosh.com.ua

На фото до публікації – Гонконг

12 березня 2013, вт, 23:41     0 4191

Коментарі:Залишаючи коментар, будь ласка, пам’ятайте, що зміст і тон Вашого повідомлення можуть зачіпати почуття реальних людей, які безпосередньо чи опосередковано мають відношення до цієї публікації.
Відправити